hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Nádherný projekt od Miriam Kaiser spojil farebný obraz s farebnou hudbou

Colour Sounds spája obraz so zvukom. Opiera sa o slovenskú melodiku a moderné spracovanie.

Slovenská hudobná scéna pozná ďalší originálny projekt, ktorý zaujme nápadom i kvalitným prevedením. Po dvoch rokoch od debutového albumu „Deň dňu“ s ním prichádza skladateľka, speváčka a huslistka Miriam Kaiser. Audio-vizuálny projekt nesie názov Colour Sounds.

Ochutnávkou pripravovaného CD je vychádzajúce EP s názvom Najlepšie veci. Celý album Colour Sounds plánuje Miriam vydať na jeseň. Kompozične, aranžérsky, interpretačne a produkčne sa na projekte podieľajú Miriam Kaiser a Milan Adamec. Obrazovú projekciu slovenskej krajiny a ľudovej kultúry pripravil fotograf, filmár a dokumentarista Branislav Molnár.

Druhý album dáva viac priestoru inštrumentálnej hudbe

„Vnímam, že tento projekt môže osloviť aj zahraničného poslucháča, preto som zvolila jednoduchý anglický názov, ktorý vyjadruje spojenie farebného obrazu s farebnou hudbou,“ vysvetľuje Miriam pomenovanie albumu. Jeho charakteristickou črtou je autentická inšpirácia slovenskou melodikou a jej súčasné moderné spracovanie, ktoré vychádza z klasickej, populárnej, ale aj elektronickej hudby. Miriam nadväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu, pre ktorú sú typické sláčikové aranžmány, podporené jemnou elektronickou hudbou. V porovnaní s debutovým CD Deň dňu dáva nový projekt Colour Sounds väčší priestor inštrumentálnej hudbe.

Stále čerpáme zo svojich bohatých skúseností profesionálnych huslistov, čo sa najviac prejavuje pri využívaní sláčikového kvarteta ako základného stavebného materiálu, ktoré je miestami podporené orchestrálnymi plochami,“ hovorí Miriam. Zaujímavou novinkou inštrumentácie je časté využívanie harfy, ktorá v niektorých skladbách rozvíja snivé impresionistické nálady minuloročného singla Zvony. V novej pilotnej skladbe Plameň je netradičným obohatením aj čembalo, ktoré v kombinácii sláčikového orchestra a sólových nástrojov dopĺňa tvorbu Miriam Kaiser o prvky barokovej hudby (concerto grosso).

Tým, ktorí si obľúbili CD Den dňu, ponúkne Colour Sounds podľa Miriam aj pestrú kolekciu piesní. Poslucháči si už dnes môžu vypočuť novinku „Skôr ako sa rozvidní“, inšpirovanú známou slovenskou ľudovou piesňou Čierne oči a Najlepšie veci, ktoré svojou priezračnou krásou určite zaujmú nejedného poslucháča. Tvorcovia projektu majú ambíciu osloviť aj náročnejšie publikum všetkých vekových kategórií. Vsádzajú na zvukomalebnosť, netradičné nástrojové obsadenie a kvalitnú obrazovú projekciu.

Na jednom pódiu spájajú hudbu s obrazom

Netradičné spracovanie piesní a skladieb evokuje filmovú, resp. scénickú hudbu, preto vznikol nápad spojiť hudbu a obraz priamo na koncertnom pódiu. V podobnom duchu sa nieslo už aj debutové CD (2014), charakteristické štýlovosťou a hudobným spracovaním. Pripravovaný projekt sólovo obohatili aj známi interpreti – harfista Michal Matejčík (absolvoval napr. koncertné turné s G. Michaelom) či violončelista Jozef Lupták.

Celé skladby si bude možné vypočuť prostredníctvom streamových služieb Spotify, Deezer a v digitálnom obchode iTunes. Prvý koncert sa má konať začiatkom septembra v Bratislave. Viac informácií ponúka oficiálny web www.miriamkaiser.sk, ako aj FB-fanpage.

Text a foto: -ts-/mk + úprava

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.