hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Nový košický projekt: S gospelom sa bude dať stretnúť naživo

Na východe Slovenska štartujú Gospelové večery so známymi interpretmi.

Známe gospelové kapely budú vždy druhý a tretí štvrtok v mesiaci hrať a diskutovať s verejnosťou na tzv. Gospelových večeroch v Košiciach. Ide o nový projekt, ktorý chce hlbšie predstavovať kresťanskú hudobnú produkciu, podporiť interpretov a kresťanov obohatiť o hodnotné myšlienky.

Premiérovým hosťom Gospelového večera budú už zajtra hudobné zostavy Kerygma a Poetica Musica. Voľba interpretov sľubuje nielen kvalitné hudobné podujatie, ale tiež prepojenie hudobného a poetického pohľadu na svet. „Naším cieľom je ukázať, že gospelová hudba vie byť nápaditá, hodnotná, príjemná, ako aj vytvoriť jej podmienky na prezentáciu, dať priestor mladým i starším kapelám, ktoré inklinujú k tomuto žánru alebo sa mu priamo venujú,“ približuje autor projektu a organizátor Daniel Gašpierik. Verejnosť na večery pozývajú iniciatíva Gospelová muzika a FUGA – kultúrne centrum kresťanov.

Chcú zúročiť skúsenosti a podporiť gospel na východe

Iniciatíva Gospelová muzika je zatiaľ neformálne združenie časti ľudí, ktorí pôsobia súčasne v organizačnom tíme už etablovaného festivalu Verím Pane. „Ide o takzvanú “východnú sekciu” tohto organizačného tímu,“ vysvetľuje Gašpierik s tým, že snahou iniciátorov projektu je zhodnotiť skúsenosti nielen z Verím Pane a súčasne podporiť gospelovú scénu aj na východe Slovenska. „Naše myšlienky našli spoločnú cestu s občianskym združením FUGA, ktoré okrem iného spravuje v Košiciach priestor nazývaný FUGA – kultúrne centrum kresťanov,“ dopĺňa Gašpierik. Práve v sále FUGA na Moyzesovej ulici v Košiciach sa večery s gospelom budú konať.

Organizátori zároveň uvádzajú, že popri šírení kultúry je sekundárnym cieľom naučiť ľudí platiť za takúto produkciu. Vstupenky v hodnote 5,- eur si možno zakúpiť na predajných miestach aj online v sieti Ticketportal. Na mieste budú vstupenky o dve eura drahšie.

gospel vecer 1

Prví hostia Kerygma a Poetica Musica, do konca roka ďalšie stálice

Jadro kapely Kerygma, ktorá vystúpi na zajtrajšej premiére projektu, tvoria traja katolícki kňazi, ktorí spolupracujú už takmer 20 rokov. Za svoj debutový album Uchom ihly získali aj cenu Aurel 2007. Kerygma (gr.) znamená ohlasovanie evanjelia, čo je zároveň hlavným mottom členov zoskupenia. Poetica Musica je tvorivá skupina, ktorá spája mladých talentovaných ľudí s cieľom vytvárať, ponúkať a prezentovať umelecké programy na rôzne spoločenské a duchovné témy a v nich poetickou a hudobnou formou sprostredkovávať hodnoty, príbehy, postrehy zo života.

Do konca roka budú môcť fanúšikovia stretnúť aj Mira Jila, Pavla Helana, kapely 30tri a James Evans Band či Kapucínov a Stanleyho. Zajtra – vo štvrtok 22. 10. sa Gospelový večer začína o 19:00, FUGA – kultúrne centrum kresťanov v Košiciach sídli na Moyzesovej 62 (budova na rohu ulíc Timonova a Moyzesova, neďaleko Domu umenia).

Zdroj a obrázok: FUGA / dg

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.