hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Poetica Musica vystúpi naživo na púti v Krakove

Na púti Rádia Lumen do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove vystúpi Poetica Musica.

Poetica Musica je tvorivá skupina, ktorá spája mladých talentovaných ľudí. Ich cieľom je vytvárať, ponúkať a prezentovať umelecké programy na rôzne aktuálne spoločenské a duchovné témy. A v nich poetickou a hudobnou formou sprostredkovávať hodnoty, príbehy, postrehy zo života. Uvidíte ich aj naživo na sobotnej púti Rádia Lumen do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. S líderkou skupiny Zuzanou Eperješiovou sa zhovárala Diana Rauchová.


Prežívame rok milosrdenstva. Téma milosrdenstva sa javí byť tiež jedným z tých mocných, inšpiratívnych prameňov vašich piesní. Čo podľa vás znamená byť v dnešnej dobe, v tomto svete, milosrdným? Zažili ste niekedy vo svojom živote situáciu, v ktorej ste pocítili veľké milosrdenstvo?

Myslím, že byť milosrdným znamená „robiť malé veci s veľkou láskou“ – ako to povedala Matka Tereza. Myslím, že to znamená byť na svojom mieste celkom, nie len tak polovične, a byť pripravený stať sa blízkym tomu, kto je hladný a smädný po vypočutí, unavený z toho čo prežíva, hľadajúci pochopenie. V dnešnom svete to vlastne ani nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Ale určite sa to dá cítiť, keď od nás človek odchádza s kúskom neba v srdci – lebo sme mu ponúkli chuť milosrdenstva…

A takéto milosrdenstvo sa, myslím a verím, snažíme ponúkať aj my – každý v práci a v priestore, v ktorom sa pohybuje – nech už je to rodina, práca alebo naša hudobná a tvorivá činnosť. Zo skúsenosti môžeme povedať, že také milosrdenstvo sa vždy človeku aj dostáva – a niekedy keď ho najmenej očakávame, alebo keď o ňom, nebodaj, pochybujeme.


Vypočujte si Hymnu Gospeltalentu 2016, ktorú naspievala aj Zuzana Eperješiová


Mali ste už príležitosť navštíviť so skupinou, či v súkromí, Svätyňu Božieho milosrdenstva v Krakove?

Vo Svätyni Božieho milosrdenstva som bola a myslím, že aj moji kolegovia – hudobníci.

Ako by ste ho komentovali, ako na vás zapôsobilo toto prostredie?

Cítiť v Krakove množstvo vyslovených modlitieb, množstvo vypovedaných túžob a prosieb a najmä mnoho odpustenia. Akosi cítiť, že Boh tu vykonáva mnoho malých-veľkých zázrakov a že tu k sebe doslova ťahá ľudí – stačí len urobiť krok (do neznáma) a prísť – a človek sa potom v tom mori milosrdenstva cíti ako doma. Aspoň taká je moja skúsenosť.

Foto: Archív Zuzany Eperješiovej

Vaša tvorba, najmä koncepciou hudobno-dramatická, zameriava pohľady na silné témy dneška – napríklad v projektoch Áno za život, Áno za rodinu. Ako by ste charakterizovali kľúčový zámer tohto vášho snaženia? Čo ním chcete spôsobiť, akú spätnú väzbu v uvažujúcom poslucháčovi hľadáte?

Snažíme sa len ponúkať náš pohľad na to, čo možno súčasného človeka teší, trápi, čo sa ho dotýka a čo ho oslovuje, teda to čo vlastne teší, trápi, dotýka sa a oslovuje aj nás. A tento pohľad ponúkame v umeleckom slove a v hudbe, ktoré sa možno dostanú bližšie k srdcu človeka… Lebo všetci hľadáme určitú formu krásy, ktorá nás osloví, obohatí – hľadáme ľudí, ktorí sú otvorení a s ktorými tak môžeme prostredníctvom našej tvorby vytvárať dialóg, ktorý v nich možno rozvíri nové (správne) otázky.

V akom obsadení sa chystáte prísť a akú dramaturgiu, repertoár piesní, pripravujete pre pútnikov počas vystúpenia v Krakove?

Do Krakova prídeme v zložení Zuzana Eperješiová – klavír, spev, Michal Lörinc – bicie, perkusie, Peter Jakab – gitara, Pavol Jakab – basgitara. Predstavíme pásmo piesní a slova  Márnotratný Otec, v ktorom premýšľame cez príbeh o márnotratnom synovi o márnotratnosti nášho Otca – v láske, odpustení, pochopení. Zaznie zhruba dvanásť alebo trinásť piesní, v rámci ktorých ponúkneme tvorbu z albumu Krajinou nekrajinou, no najmä z nového pripravovaného CD o milosrdenstve, na ktorom aktívne spolupracujeme aj s tímom z Bratislavy a najmä s naším priateľom Paľom Dankom z TV Lux.

Autor: TS/Rádio Lumen, Diana Rauchová

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.