hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Sninskí študenti vyzývajú k zodpovednosti, nahrali pieseň „What if …“

Zaujímavý hudobný počin uskutočnili gymnazisti zo Sniny Anna Kislíková a Martin Rusnák. Vytvorili pieseň ako reakciu na súčasný trend spoločnosti.

Študenti Gymnázia v Snine Anna Kislíková a Martin Rusnák, ktorých mená sa spájajú s gospelovou kapelou Sion, majú za sebou zaujímavý hudobný počin. Skladbou „What if …“ poukazujú na príčiny chudoby a vojen, pričom upozorňujú, že základom zmeny zmýšľania spoločnosti je zmena zmýšľania každého človeka.

© Daniel Filakovský
Speváčka Anna Kislíková naspievala skladbu „What if …“

Bez toho, aby sme museli zažiť nebezpečenstvo na vlastnej koži

Zodpovednosť spoločnosti znamená v podstate zodpovednosť jednotlivcov, ktorí dokážu robiť naozaj veľké veci iba vtedy, ak si uvedomia dôležitosť zdanlivých maličkostí,“ vysvetľuje Rusnák. Pieseň podľa neho vyzýva k tomu, aby človek rešpektoval odlišnosť, chránil správne hodnoty a vytvoril lepšiu budúcnosť, v ktorej bude môcť ísť nasledujúcej generácii príkladom, a to aj bez toho, aby musel mať osobnú skúsenosť s nebezpečenstvom. „Ak to spolu dokážeme, budeme vedieť pomôcť komukoľvek na svete v oveľa väčšej miere ako doteraz,“ zdôrazňuje.

Pieseň chce šíriť potrebu pomoci ťažko skúšaným krajinám

Rozhodnutie šíriť posolstvo piesňou je podľa tvorcov reakciou na súčasný trend, keď sa informácie na sociálnych sieťach šíria mimoriadne rýchlo. „Chceme tento fakt využiť na to, aby sme myšlienku solidarity, vzájomnej spolupráce a pomoci krajinám zmietaným problémami – v trošku prenesenom význame – šírili cez internet aj my,“ doplnil Rusnák, ktorý je autorom hudby. Anglický text napísala speváčka Anna Kislíková, skladbu nahrali v Hardy Studiu v Malom Šariši. Na výrobe videa sa podieľal Ľuboš Vasiľko, v klipe hrajú študenti Gymnázia v Snine.

Pieseň  „What if …“ vznikla v rámci projektu Európskeho parlamentu pre stredné školy „Euroscola 2015“, ktorý pozýva stredoškolákov k šíreniu informovanosti. Autori skladby sa zamerali na Európsky rok rozvoja 2015 ako na jeden z možných tematických okruhov súťaže. Martin Rusnák je členom gospelovej kapely Sion a Anna Kislíková je pravidelným koncertným hosťom skupiny.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.