hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Stojme pri ženách a deťoch v núdzi, pozývajú duetom Janais a Peter Bažík (KLIP)

Dvojica známych spevákov sa hudobne spojila pre platformu 40 dní za život.

Spevácky a hudobne známe tváre Janais a Peter Bažík predstavili duet „Blízko“. Upozorňujú ním na potrebu byť nablízku ženám a deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Pieseň je sprievodnou pre medzinárodnú platformu 40 dní za život, klip k nej sa nakrúcal v krásnom prostredí modranských vinohradov.

Foto: Janais
Autorkou piesne Blízko je speváčka Janais

Pred niekoľkými rokmi sa Peter Bažík so speváčkou Janais stretli v porote detskej speváckej súťaže, a to bola doposiaľ ich jediná a už takmer zabudnutá spolupráca. Obnovila ju téma novej piesne, ktorá môže vyznievať ako skladba o partnerskom vzťahu, kým poslucháč nepozná jej pozadie. V skutočnosti novinka upozorňuje na nutnosť stáť pri matkách a ich deťoch, ktoré sa ocitli v ťažkostiach.

Bažík: Nie je nič krajšie, ako mať dieťa

Žijeme vo veľmi komplikovanej dobe, v ktorej sa rodičia často naozaj boja priviesť nový život na svet. Majú strach z toho, či to celé zvládnu a trápi ich otázka, či im vlastne dieťa nezničí kariéru, vzťah, život. Opak je pravdou. Sám som otcom a sám za seba môžem povedať, že síce to nie je najľahšie, ale nič krajšie, ako mať dieťa, asi neexistuje,“ povedal Bažík. „Ak im táto pieseň poslúži ako povzbudenie, nič viac by som si ani nemohla želať,“ dodala Janais. Pieseň pozýva zastaviť sa pri skutočnosti, že nie každá budúca matka je svojím okolím prijímaná a podporovaná a nie každé dieťa je vnímané ako dar, čo často vedie k zúfalým rozhodnutiam.

Foto: Janais
Peter Bažík nad spoluprácou s Janais neváhal

Pieseň vznikla tzv. na zákazku, avšak jej zrod nebol prvoplánový. Autorka Janais nosila v sebe melódiu dlhšiu dobu. „Melódia mi driemala v hlave pár mesiacov. Keď zrazu prišla ponuka urobiť sprievodnú pieseň pre medzinárodnú platformu 40 dní za život, vedela som, že pieseň, ktorú si nosím v hlave, je na to ako stvorená. S textom to bolo trocha zložitejšie, písala som ho na viackrát. Slová sú pre mňa veľmi dôležité a ak sa majú dotknúť ľudí, niekedy ma to stojí veľa času a energie,“ opísala proces vzniku Janais.

S Petrom Bažíkom sa spojili takmer okamžite. „Peter je skvelý spevák a otec dvoch dcér. Rodina a deti sú pre neho, rovnako ako aj pre mňa, najdôležitejšie a spievať o tom pieseň je pre nás úplne prirodzené,“ prezradila Janais. „Myšlienka projektu sa mi veľmi páčila a aj prvé demo piesne. Navyše Janais je človek s veľkým srdcom a týmto srdcom robí aj hudbu. V tom sme si podobní, a preto nebolo ťažké rozhodnúť sa,“ uviedol na margo spolupráce Peter Bažík.

Foto: Janais
Dvojica známych spevákov Janais a Peter Bažík sa hudobne spojila pre platformu 40 dní za život

Klip vznikal dva dni, opiera sa o pokoj a čaro prírody

Za minimalistickým klipom, ktorý však verne zobrazuje atmosféru piesne, stojí  kameraman, strihač a režisér Jakub Šteinecker. „Točili sme v nádhernom prostredí vinohradov v Modre, pri dome slovenského spisovateľa Vincenta Šikulu, samozrejme s povolením jeho rodiny. Točili sme dva dni, od popoludnia až do západu slnka a najčarovnejšie boli vždy tie posledné minúty, proste pokoj a romantika,“ spomína Janais.

V klipe si zahrala aj speváčkina sedemročná dcéra Nelka.Už ako troj- až štvorročná ročná bola súčasťou detského DVD Fíha Tralala, ktoré točil práve Jakub a pamätala si ho. Samozrejme sa po hodinke natáčania nezaobišla bez vety: „Kedy to už konečne bude, veď sme tu už aspoň trinásť hodín!“ Ale inak to zvládla skvele. Objaví sa len na chvíľočku v závere videa, no práve ona ako dieťa dáva zmysel celej piesni.

Obaja hudobníci majú za sebou viacmenej pracovné leto. Po niekoľkých letných festivaloch a nahrávaní nových piesní, ktoré by spolu s doteraz zverejnenými singlami Heart, Money a duetu Blízko mali tvoriť speváčkin štvrtý album, pripravuje Janais vianočné turné, na ktoré spolu s kapelou vyrazí v decembri. Peter Bažík stihol počas leta natočiť klip k singlu Rátaj s tým a odohrať viacero koncertov. Aktuálne pracuje na ďalších hudobných spoluprácach v rôznych hudobných žánroch, v pláne má nakrúcanie ďalších klipov a koncerty.

Autor: TS + úprava
Foto: Janais / Jakub Šteinecker

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.