hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

VIDEO: Vznikla hymna blahorečenia Titusa Zemana, pozýva ísť za hranice síl

Hymnu predstavia naživo na ceremoniáli 30. septembra, stojí za ňou Poetica Musica. 

Poetica Musica ponúka len pár dní pred blahorečením dona Titusa Zemana hymnu s textom na motívy jeho života. Skladba Za hranicami spája poetickou a hudobnou formou hodnoty i príbeh. Naživo ju môžete počuť 30. septembra na Slávnostnom ceremoniáli v HANT Aréne. Proces tvorby, ako aj pohľad na osobu svätca nám priblížila autorka textu, hudby a interpretka Zuzana Eperješiová.

Prečo ste sa rozhodli hymnu vytvoriť?
Oslovili nás s možnosťou prispieť takto k celej udalosti a samotnej slávnosti a pozvanie som v mene našej tvorivej skupiny Poetica Musica rada prijala.

Ako vyzerala samotná tvorba?
Základnú hudobnú a textovú linku piesne Za hranicami som po častiach tvorila pár dní… Každý tvorí inak, ja najradšej s kusom papiera a s perom v ruke priamo za klavírom. Neskôr, keď boli text aj hudba hotové, sme sa všetci stretli, porozprávali o predstave a spoločne skúšali, hľadali celkovú formu piesne.

Bolo pre Vás vytváranie hymny na slávnosť výnimočné?
Vzhľadom na to, že ako tvorivá skupina máme za sebou pomerne dosť tematických programov a pásem, zhruba sme už vedeli, čo nás čaká. No na druhej strane, každá špecifická téma je výzvou a svojím spôsobom vždy trochu riskujeme…

Kto všetko sa na tvorbe podieľal?
Autorkou textu a hudby som ja, hymnu sme aranžovali v našom najužšom kruhu s PetromPavlom JakabovcamiMichalom Lörincom. Čo sa týka živého predstavenia hymny v sobotu, v deň slávnosti, spolupracuje s nami aj Martin Jeriga, ktorý vytvoril party pre sláčikové kvarteto a zároveň sprostredkoval spoluprácu s niekoľkými hosťami zo zoskupenia Jeho deti.

V nahrávke hrám na klavíri a spievam, Peter nahral gitary, Pavol basgitaru a Michal bicie. Naživo sa predstavíme my štyria a prídu nám pomôcť Jeho deti, teda Martin Jeriga, niekoľko spevákov a spomínané sláčikové kvarteto.

titus hymna poetica

Kedy ste po prvý raz počuli meno Titus Zeman?
Meno Titus Zeman sme okrajovo poznali už predtým, no bližšie sme sa s ním stretli v súvislosti so Zdenkou Schelingovou. Pavol Danko a tanečné divadlo ATak nás pozvali spolupracovať a my sme tak dostali vzácnu možnosť vytvoriť hudbu pre ich tanečnú inscenáciu o Zdenkinom živote – Chcela by som letieť. O Titusovi Zemanovi sme neskôr čítali v rôznych článkoch a tiež na webovej stránke, ktorá ponúka pomerne podrobné informácie (nielen) o jeho živote.

Čím si Vás získal?
Titus nás oslovil svojou odvahou a vytrvalosťou, dvoma veľmi dôležitými kvalitami muža, ktoré mu v spojení s obetujúcou sa láskou na jeho ceste viery pomohli dosiahnuť svätosť. Sú to tiež vlastnosti, ktoré sú v nás možno občas schované, ale Titus môže byť inšpiráciou, ako ich opäť objaviť.

Má hymna jasné posolstvo pre všetkých alebo je potrebné ho hľadať?
Tak ako je naznačené aj v refréne piesne, sme pozvaní kráčať až za hranice svojich ľudských síl. A tam, kde už možno nestačíme, nás ďalej poháňa pohľad na kríž, ktorý sa pre nás môže stať pomyselným majákom v tme, búrke a neistotách alebo v trápení a utrpení, tak ako to vidíme aj v živote samotného Titusa…

Autor: Kristína Zelná
Foto: Poetica Musica

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.