hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Zverejnili štúdiovú nahrávku hymny P15 od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade má oddnes štúdiovú nahrávku hymny. Stiahnuť si ju možno bezplatne.

Organizačný tím Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade dnes zverejnil štúdiovú nahrávku hymny s názvom „Poklad“. Skladbu, ktorej autorkou je speváčka a skladateľka Sima Martausová, si možno bezplatne stiahnuť vo formáte .mp3. K dispozícii sú aj akordy a text.

Je to krásna téma, nebolo to vôbec ťažké, hovorí Sima

Finálna verzia hymny vznikla v štúdiu speváka a skladateľa Richarda Čanakyho. Na husliach hrá Miriam Šebestová, na akordeón Ondrej Druga. Sima Martausová, ktorá je autorkou hudby i textu, pieseň predstavila ešte v decembrovom živom vysielaní Televízie Lux. Dnes sa pieseň dočkala oficiálneho štúdiového spracovania. „Je to pre mňa veľká česť, že som mohla zložiť pesničku na také krásne podujatie a teším sa, že tam budem môcť prísť. Keď mi zavolal režisér programu, bola som nadšená, že to môžem skúsiť a nebolo to vôbec ťažké. Je to krásna téma,“ uviedla Sima s tým, že pred skladaním sa modlila, aby jej Boh dal dar zložiť hymnu podľa jeho predstáv. Hymnu zložila po oslovení organizačným tímom P15 k téme stretnutia, ktorým je citát z Matúšovho evanjelia „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5,8).

© Komunikačný tím P15 / Martin Buzna
Hymnu stretnutia P15 „Poklad“ zložila speváčka a skladateľka Sima Martausová, finálne nahrávanie sa uskutočnilo v štúdiu Richarda Čanakyho

Danko: Simu preto, že piesňam vdýchne človečenstvo aj hlbokú dušu

Citátom je inšpirovaná aj ročná duchovná príprava na P15 „Čistý rok“, ako aj samotný program stretnutia. „Blahoslavenstvo o čistých srdciach, ktoré uvidia Boha, je prísľub, ktorý sa „neoblieka“ do nadupaných rytmov ani bombastickej hymny. Je to skôr nesmierne krehké prianie nás všetkých. Niečo, čo spieva duša. Preto sme oslovili Simu Martausovú, ktorá dokáže piesňam vdýchnuť človečenstvo aj hlbokú dušu, a to aj bez veľkého symfonického orchestra,“ hovorí režisér P15 Pavol Danko. Sima Martausová je víťazkou premiérového ročníka celoslovenskej súťaže Gospel talent, držiteľkou dvoch cien Zväzu autorov a interpretov (ZAI) v kategóriách Objav roka a Album roka. Na konte má tri štúdiové albumy „Vyzliecť si človeka“, „Dobrý deň, to som ja“ a „Na Pravom Poludní“. Je zároveň členkou Radošinského naivného divadla.

V Poprade sa majú stretnúť tisícky mladých

Poprad bude hostiť mladých ľudí od 31. júla do 2. augusta 2015. Podujatie chystá Rada pre mládež a univerzity KBS s tímom dobrovoľníkov. Organizátori očakávajú, že pod Tatry príde najmenej tri až päťtisíc ľudí. „V podobných rozmeroch sa akcia koná po druhýkrát. Predvlani sa konala v Ružomberku. Bola to alternatíva pre tých, ktorí nemali možnosť vycestovať na Svetové dni mládeže v brazílskom Rio de Janeiro,“ uviedol Michal Lipiak, v rámci P15 zodpovedný za komunikáciu s médiami. Predchodca P15, ktorým bolo stretnutie R13 v Ružomberku, mal svoju hymnu s názvom „Nádej svitania“. Z portugalčiny ju vtedy preložil novinár Tomáš Hudák a jej slovenskú verziu nahrala kapela Ameň Kameň. Zaznela aj priamo v Brazílii, organizátori Svetových dní mládeže (SDM) jej venovali svoj priestor na oficiálnej webstránke rio2013.com.

Hymnu stretnutia P15 „Poklad“ si možno stiahnuť tu.

Zdroj: Komunikačný tím P15
Foto: Komunikačný tím P15 / Martin Buzna

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.