hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Do Kráľovej Lehoty mieri opäť aj otec moderných chvál, CampFest láka na rozmanitosť

Kombináciu hudobných hostí rôzneho štýlu privíta toto leto CampFest.

Ranč v Kráľovej Lehote sa už vo veľkom chystá na 18. ročník CampFestu. Organizátori vsadili na kombináciu záujímavých hostí, na Slovensko mieria aj „otec modernej chválovej hudby“ Graham Kendrick, Faith Child či Psalm Drummers z Británie, ale aj poľská formácia Ginka Plyk trio a Derech z Ukrajiny.

Už po tretíkrát si svoje vystúpenie na CampFeste zopakuje “otec modernej chválovej hudby“ – Graham Kendrick (UK). Energický šesťdesiatnik predstaví svoje piesne naplnené poetickými biblickými pravdami, ktoré formovali pohľad na Boha mnohých generácií. Už viac ako 30 rokov je v popredí kresťanskej hudby, práve vďaka jeho talentu poznáme piesne ako „Svieť Ježiš svieť“. Graham pôsobí hlavne vo Veľkej Británii, no zúčastňuje sa aj na medzinárodných turné, festivaloch a konferencií ako vedúci chvál alebo rečník. Jeho najnovší album “The Ultimate Graham Kendrick” obsahuje niekoľko vydarených duetov. Nechýba ani song s Martinom Smithom (Praise My Soul the King of Heaven) alebo s Rend Collective (Servant King).

Nováčikom pre slovenské publikum nie je ani spevák Faith Child (UK), ktorý je držiteľom prestížnej ceny MOBO Best Gospel Act z roku 2015. Vyštudoval umenie a jeho hudba je eklektická zmes HipHopu, Electro a Pop. Kombinácia s nezameniteľnou charizmou, vždy nápaditými kostýmami, ako aj jasným posolstvom Krista na pozadí urban music sľubuje jedinečný festivalový zážitok.

Kapely banner kinga

Na CampFeste vystúpi aj formácia Kinga Glyk trio (POL). Talentovaná 19-ročná dáma Kinga Głyk má za sebou viac ako 100 koncertov v rodnej krajine i v zahraničí. Jej dobrodružstvo s hudbou začalo vo veku 12 rokov s rodinnou kapelou GŁYK P.I.K TRIO – spolu s otcom Irekom (známy vibrafonista a bubeník) a bratom Patrickom (bicie). Napriek svojmu mladému veku už stihla spolupracovať s poprednými interpretmi poľskej hudobnej scény, ako je napríklad Mateusz Otremba, u nás známy z formácie Mate.o. V súčasnosti je Kinga považovaná za najlepšiu poľskú basgitaristku mladej generácie a vychádzajúcu hviezdu súčasnej jazzovej hudby. V marci 2015 vydala svoj debutový album „Registrácia“, za ktorý si vyslúžila výborné recenzie v renomovaných tituloch.

Súčasťou CampFestu budú aj služobníci Psalm Drummers z Veľkej Británie. Už od roku 1996 slúžia ako bubeníci misiou po celom svete. Psalm Drummers s radosťou hrajú na bicie nástroje rôzneho druhu v rytme tlkotu Božieho srdca, pričom ohlasujú Ježiša Krista. Zakladateľ Terl Bryant navštívil Slovensko už niekoľkokrát ako hovorí, „víziou je zmiešať modlitbu a chválu a priviesť ľudí ku Kristovi práve vďaka bubnovaniu.” Medzi ich hlavné aktivity patria vyučovanie biblickým hodnotám tých, ktorí majú radi bicie nástroje, služba chválou v rámci cirkvi a zjednocovanie rozdelených.

Ukrajinská formácia Derech predstaví na CampFeste modernú hudbu so židovskými etnickými motívmi. Derech pôsobí ako kapela od roku 2007. V roku 2011 nahrali svoj prvý album Shiru Lamelech (Spievajme Kráľovi). Ich druhý album Adonai Tsvaot (Pán armád) vyšiel v roku 2013. Piesne Derechu sa zakladajú na biblických textoch – žalmoch a kultúre modernej hudby. Prezentujú aj tradičnú etnickú židovskú hudbu ako nigus či kleizmer. Kapela je súčasťou Kyjevskej kongregácie mesiánskych Židov.

CampFest je open air festival, ktorý organizuje Mládež pre Krista – Slovensko. Od 4. do 7. augusta v lokalite obce Kráľova Lehota (pri Liptovskom Hrádku) ponúkne bohatý program, ktorého súčasťou budú pestrá hudba, dynamické chvály, hlboké uctievanie, inšpiratívne slovo, semináre či svedectvá na viacerých pódiách súčasne. Tohtoročný festival nesie tému “Príď”. CampFest sa teší obrovskému záujmu, každoročne sa na ňom zúčastňuje viac než 5-tisíc mladých ľudí. Vstupenky si možno zakúpiť v predpredaji.

Autor: -ts- / Michaela Paštrnáková + úprava
Foto: CampFest, Michaela Paštrnáková

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.