hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Festival Lumen predstavil headlinera i známe tváre XL zóny

Martin Smith, Mária Čírová, Adela Banášová. Aj týchto budeš môcť stretnúť na festivale Lumen.

Prvý júnový víkend, Trojičné námestie a ďalšie miesta v Trnave, opäť exkluzívni hostia. Blíži sa ďalší ročník City festivalu Lumen.  Od 5. do 6. júna na ňom nebude chýbať ani sprievodný program v tzv. XL zóne. Môžete sa tešiť na Máriu Čírovú, Adelu Banášovú či divadelno-improvizačné zoskupenie Kapor na scéne s hosťom.

© Festival Lumen
Festival Lumen pravidelne púta mladých vo veku od 15 do 25 rokov

Ťahákom Martin Smith

Dvojdňový festival s 23-ročnou tradíciou navštevuje ročne vyše 8000 mladých a tento rok by tomu nemalo byť inak. Prípravy, na ktorých sa podieľa takmer 300 dobrovoľníkov, sú už v plnom prúde. Organizátori predstavili zahraničného headlinera – hudobníka Martina Smitha, ktorého väčšina z nás pozná ako frontmana kapely „Delirious?“. Rok po návšteve Festivalu Lumen 2008 kapela prerušila svoje pôsobenie a jej členovia sa rozhodli pre rodinný život. Avšak Martin Smith neopustil hudobnú sféru natrvalo a popri rodine a charitatívnej činnosti v projekte CompassionArt koncertuje sólovo.

Motívom 23. ročníka festivalu sa stal názov skladby kapely Delirious? – History Maker. Rozhodnutie pre Smitha ako hlavného hosťa bolo preto po stanovení motta viac než jasné. Práve pri príležitosti osláv 200. výročia narodenia dona Bosca si chceme pripomenúť a vyzdvihnúť význam tohto svätca, a preto si myslíme, že označenie “History maker” mu prináleží“, uvádza riaditeľ festivalu Ján Holubčík, SDB.

Skladba „History Maker“ od Delirious?, ktorej názov je motívom Lumenu 2015:

Profesionalita je na prvom mieste

Od prvého ročníka vyzrel festival z prehliadky miestnych speváckych zborov až na hudobnú show medzinárodného charakteru. Momentálne nesie prívlastok najväčšieho gospelového festivalu v strednej Európe. „Na festivale hráva špička slovenskej a českej gospelovej scény, ale aj zo zahraničných interpretov si vyberáme tých najlepších, USA – Switchfoot a Third Day, Anglicko – Delirious? i Taliansko, Nemecko, Holandsko, Juhoafrická republika či Poľsko. Lumen organizujeme na profesionálnej úrovni s použitím najmodernejšej techniky, ktorá musí spĺňať náročné požiadavky zahraničných kapiel“, dopĺňa Holubčík. Festival pravidelne púta mladých vo veku od 15 do 25 rokov.

Za posledných 7 rokov sa na Trojičnom námestí stretáva vyše osem tisícok návštevníkov ročne. Najväčšia skupina dobrovoľníkov zabezpečuje správny priebeh festivalu tri dni a tri noci, iní pracujú na jeho organizácii niekoľko mesiacov vopred. „Na prípravách sa podieľa takmer 300 dobrovoľníkov, bez nároku na odmenu a s nadšením zorganizovať toto podujatie pre svojich rovesníkov. Záujem o dobrovoľníctvo na festivale je veľký, pre mnohých mladých ide o veľkú prestíž – byť organizátorom, naučiť sa niečo nové a ukázať svoje schopnosti“, približuje riaditeľ Festivalu Lumen.

© Festival Lumen
Festival Lumen: Posledných 7 rokov sa na Trojičnom námestí stretáva vyše osem tisícok návštevníkov ročne.

V XL zóne bude tesno

Súčasťou spoplatnenej zóny budú tento rok opäť divadlá či talkshow. Organizátori potvrdili účasť divadelno-improvizačného zoskupenia Kapor na scéne zo Žiliny, ktoré vzniklo v roku 2009. Trojica hercov pravidelne improvizuje na divácke témy, no v repertoári má aj vlastné spracovania a autorské predstavenia. Zároveň pracujú aj ako profesionálni zdravotní klauni pre OZ Červený Nos CLOWNDOCTORS. Tentoraz sa k nim pripojí hosť Mirek Sýkora, herec a zdravotný klaun. „Festival Lumen je nielen o hudbe, ale aj o zážitkoch, atmosfére a priateľských stretnutiach,“ približuje Holubčík. Ďalším zážitkovým a nehudobným prekvapením je talkshow, ktorú ste mohli doteraz vidieť iba na doskách SND a televíznych obrazovkách, „Trochu inak“ s Adelou Banášovou. Jej hostí na Festivale Lumen 2015 predstaví organizačný tím už v najbližších mesiacoch.

Najaktuálnejšia informácia je potvrdenie koncertu Márie Čírovej, rodáčky z Trnavy, ktorá je s rozvojom gospelu v tomto meste neoddeliteľne spätá. Koncert “Moja cesta“ bude prierezom jej hudobnou kariérou s výberom autorských skladieb, ktoré ju sprevádzajú od výhry v súťaži Coca-Cola Popstar v roku 2008. Organizátori vyjadrili radosť z toho, že koncert nebude klasickým vystúpením Márie Čírovej, ale jedinečnou výpoveďou o jej kariére. „To zaručuje príjemnú, no najmä jedinečnú atmosféru, a preto si ho určite nenechajte ujsť“, pozýva Holubčík.

© Festival Lumen
Hosťom Festivalu Lumen bol v minulosti aj hudobník a spevák Marián Čekovský, ani 23. ročník nebude len o hudbe

Ani 23. ročník nebude len o hudbe

Na Festivale Lumen mohli jeho návštevníci počas 23 rokov vidieť a počuť aj zaujímavých nehudobných hostí, akými boli Iveta Radičová, Daniel Hevier, Štefan Hríb,, Daniel Lipšic, Dano Dangl. Známymi spevákmi a hudobníkmi domácej scény zas boli Peter Dvorský, Jana Kirschner, Katarína Koščová, Marián Čekovský či zástupca českých susedov Dan Bárta. Okrem koncertov, divadelných predstavení a talkshow si môžu návštevníci každoročne vybrať z viac ako 30 prednášok a workshopov. Pre najmenších majú organizátori detský kútik s programom. Starších pozývajú navštíviť Rehoľnú kaviareň.

Na organizácii sa aj tento rok podieľajú Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Mesto Trnava a Saleziáni dona Bosca. Organizátori sa usilujú zabezpečiť všetky režijné náklady cez finančnú porporu od sponzorov, ale aj cez výzvy pre jednotlivcov. Tí môžu rovnako prispieť na festival, organizovaný mladými pre mladých.

Ďalšie informácie o Festivale Lumen 2015 nájdete na stránke www.fln.sk, najnovšie správy budeme prinášať aj v informačnom servise o festivaloch na vašom portáli igospel.sk.

Autor: Kristína Zelná
Foto: Festival Lumen

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.