hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Verím Pane pozná program, opäť chystá kvalitnú zmes hudby a duchovna

Minulý rok prišlo na festival 400 účinkujúcich, nechýbali ani zbory.

V Námestove vytvára rok čo rok rodinné prostredie, o ktorom protagonisti i účastníci zhodne tvrdia, že sa tu cítia ako doma. Najstarší gospelový festival na Slovensku má rovnakú ambíciu aj toto leto. Potvrdzuje to aj starostlivo pripravovaný program, ktorého hlavné kontúry sú známe už dva mesiace pred štartom. Prichádza Verím Pane.

Festival Verím Pane uprostred leta prinesie vystúpenia interpretov kresťanskej hudby, duchovný program a bohaté sprievodné aktivity pre celé rodiny. Pestrá ponuka sleduje jediné – ruka v ruke s oslavou Boha vytvoriť atmosféru vzájomnosti na mieste, kde sa každý dobre cíti. „Ono to znie ako fráza, ale festival je pre mňa byť doma, ja som tam jednoducho doma,“ vysvetľuje zakladateľ a organizátor festivalu, rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný, čo pre neho znamená festival. Organizátori naň pozývajú každého, kto chce zažiť to isté.

Aj tento rok prinesie Verím Pane novinku a oprie sa o tradíciu

Muzikanti i fanúšikovia smerujú do Námestova od 19. do 24. júla. Festival začína omšou v utorok o 17.00 hod. v námestovskom farskom kostole sv. Šimona a Júdu a následným „zahrievacím“ Gospelovým večerom. V stredu ráno sa otvárajú tvorivé dielne, medzi nimi nebude chýbať obľúbená práca v kapele, dramatická dielňa, aranžovanie kvetín či dielňa a’capella. Novinkou budú diskusie a prednášky na aktuálne kultúrno-spoločenské témy v čajovni a pastoračnom centre vždy o 10.00 hod. a o 15.00 hod.

Hlavný program – koncerty kapiel či spevokolov – prichýli už tradične námestovský amfiteáter. Od stredy do nedele vo večerných hodinách, v piatok, sobotu a nedeľu aj popoludní. Na náročnejších čaká špeciálny program v Dome kultúry. Duchovný program naplnia festivalové sväté omše sprevádzané kapelami a spevokolmi, duchovné poradenstvo, duchovná obnova, poklona Najsvätejšej sviatosti oltárnej a v neposlednom rade možnosť prijať sviatosť zmierenia.

Osobitný program budú mať aj deti. Čakajú na ne tvorivé dielne, herne i ďalší špeciálny detský program. Čas medzi obľúbenými koncertmi môžu účastníci tráviť spoločne v čajovni, pri spoločenských hrách alebo prechádzkou po nábreží Oravskej priehrady.

Prihlásiť sa môžu aj začínajúce kapely a spevokoly

Verím Pane je výbornou príležitosťou pre začínajúce kapely a spevokoly. „Pozývame kapely a spevokoly okúsiť z originálnej atmosféry festivalu. Príďte si zahrať, pokecať, popočúvať ostatných, zahrať petang či iné spoločenské hry proti iným kapelám, stmeliť kolektív, nadviazať nové hudobné spolupráce či obnoviť sa duchovne,“ pozýva organizátor festivalu Daniel Gašpierik. Dopĺňa, že do Námestova sa radi vracajú aj etablovaní muzikanti, a to aj s celými rodinami. „Keď sme sa známych tvárí festivalu opýtali, ako by charakterizovali festival Verím Pane, zdôrazňovali slová rodinná atmosféra, priatelia, stretnutie, oddych, zdieľanie skúseností, príležitosť sa niečo naučiť, domov, Boh,“ priblížil prípravné stretnutia. Záujemcovia o účinkovanie na festivale sa môžu organizátorom ozvať emailom na adrese info@verimpane.sk. Pripojiť treba základné informácie o kapele/spevokole, najmä názov telesa, krátky popis, linky na videá alebo nahrávky, prípadne webstránky.

Festival čaká už 26. ročník, detaily budú pribúdať na webe

Vlani na festivale účinkovalo spolu 400 interpretov a hudobných telies, pričom približne pre pätinu to bol premiérový zážitok. Hudobný festival Verím Pane usporiadali prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach na podnet vtedajšieho mladého správcu farnosti Horné Kočkovce – Juraja Drobného. V rokoch 1994 – 1996 bolo miesto konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 je miestom podujatia Námestovo pri Oravskej priehrade.

Festival organizuje LUX communication v spolupráci s organizáciami a inštitúciami: Gospelová muzika, o. z., Rímskokatolícka farnosť Námestovo, Mesto Námestovo, Žilinský samosprávny kraj a Dom Kultúry Námestovo. Viac informácií o programe budú organizátori postupne zverejňovať na webovej stránke festivalu.

Autor: -ts-/Daniel Gašpierik + úprava
Obrázky: Verím Pane/DG

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.