hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Verim Pane 2016

Vynovené Verím Pane prinesie nových interpretov i viac duchovna

Najstarší festival kresťanskej hudby prichádza v novom šate.

Koncerty, workshopy, diskusie a bohatý duchovný program spoja od 18. júla účastníkov festivalu Verím Pane. Najstarší slovenský festival kresťanskej hudby tento rok láka na nové tváre i viac duchovna, chýbať nebudú stálice domáceho gospelu či pestrá ponuka aktivít pre mladých i rodičov s deťmi. Po 27. raz organizátori sľubujú námestovskú atmosféru ako doma, v ostatných rokoch ukrytú v hesle „Doma je doma“.

Pribudnú omše pre deti i modlitby na záver dňa za účasti známych tvárí

Na Verím Pane v tomto roku pribudnú sv. omše s účasťou detí a festivalové sv. omše obohatia svojou prítomnosťou viacerí kňazi, ktorí budú každý deň na záver programu viesť modlitbu doprevádzanú známymi zoskupeniami i nádejnými talentmi kresťanskej hudobnej scény. Svoju účasť prisľúbili kňazi Marek Jamrich, Martin Mekel, Dominik Markoš, Branislav Kožuch a Ján Buc. Spomínané modlitby budú hudobne doprevádzať zvučné mená ako Dominika Gurbaľová a priatelia, F6, Heartbeat či Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina z Bratislavy.

Verim Pane 2016
Verím Pane 2016

Z hudobného programu nebudú chýbať už festivalové stálice Kéfas, Boží Šramot, Magnet, Kapucíni, Sába či Križiaci. Novšie tváre slovenskej gospelovej scény na festivale Verím Pane zastúpia napríklad tvorivá skupina Poetica Musica, finalistka Gospeltalentu z roku 2013 Slávka Tkáčová, folkový pesničkár Peter Janků, košická formácia HERO, nitrianski An(dž)elino alebo “elektrizujúci” DEAL z Košíc.

Do Námestova zavíta celý rad osvedčených i nových projektov

Interpretov bude omnoho viac, organizátori však dávajú do pozornosti aj samostatný koncert autora starých pesničiek od Kapucínov Michala Hirka. Kapela The Elements sa zasa predstaví v unplugged podobe. „Odznieť by mali ich piesne, ktoré sa z rôznych dôvodov na ich predošlé albumy nedostali,“ približuje Daniel Gašpierik z organizačného tímu. Frontman kapely Sába – Lucian Bezák s hosťami prinesie meditatívne Chvíle s Carlom Carettom.

vp 20130724193331-21401f4f-me

Špeciálnym bodom programu má byť QUEENSHOW v podaní kapely Projekt 36. Credo a Metelica pripravujú spoločný polnočný dvojkoncert. Na svoje si prídu aj fanúšikovia popu s výraznými prvkami folklóru pri koncerte Veroniky Rabada. Tvorcovia festivalu v programe vytvorili samostatný priestor pre galavečer celoslovenského projektu Gospeltalent, ktorý okrem laureátov súťaže predstaví špeciálnych hostí Luciu Briestenskú a Martina Husovského.

Divadelnú scénu zastúpia dve telesá. Námestovský ochotnícky súbor odpremiéruje muzikálovú divadelnú hru Evanjelium podľa Matúša, v ktorej sa pokúsi ukázať, že príbehy z Evanjelia sú stále živé. Fanúšikovia Tanečného divadla ATak môžu zhliadnuť tohtoročnú úspešnú divadelnú inscenáciu Chcel(a) by som letieť…, ktorá vznikla pri príležitosti 100. výročia od narodenia blahoslavenej Zdenky Schelingovej (24. 12. 1916).

Vedenie talentovaným účastníkom zabezpečia osvedčené workshopy

V rámci workshopov sa po rokoch vracia zakladateľ a umelecký vedúci tanečného divadla ATak a dlhoročný lektor na Verím Pane Pavol Danko,približuje Gašpierik ďalšiu novinku. Aj dramatickú tvorbu povedie dlhoročná lektorka Verím Pane Hanka Gallová. O muzikantské workshopy sa postarajú Evka Halčinová (hlas), Lukáš Konštiak (gitara), Tomáš Baľak (klavír), Adrián Malovaník (basgitara) a Michal Puchel (bicie). Mária Jašurdová povedie tohtoročný spevokol.

Tí, ktorí si chcú vytvoriť niečo materiálne, môžu sa pripojiť do tvorivého ateliéru pod taktovkou Mateja Podstrelenca. „Kto má chuť si zabehať, naučiť či osvojiť si niektoré bežecké techniky alebo rovno zmerať sily s ďalšími bežcami, môže sa pridať k Palimu Štefaničkovi,dopĺňa Gašpierik.

20130719165318-d4d4fcfd-me

Bude sa viac diskutovať, príde aj Štefečeková

Chýbať nebude ani sprievodný program ako napr. spoločenské hry, športové aktivity či obľúbená ČAJOVŇA. V spolupráci s námestovským Rodinným centrom Drobček organizátori pripravujú detskú herňu pre najmenších, výtvarné a hudobné aktivity pre deti od najmenších až po násťročných. Vzhľadom na minuloročný úspech diskusií nielen na hudobné témy Verím Pane pripravuje ich tohtoročné pokračovanie. Hosťom debaty na tému „Viera a šport“ bude aj slovenská športová strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková.

Drobný: Je to najmä o stretnutí muzikantov s rodinami a priateľmi

Hudobný festival Verím Pane nie je len o gospelovej hudbe. Účinkuje na ňom každý, kto je vysporiadaný s jeho názvom,“ hovorí zakladateľ a organizátor festivalu, kňaz Juraj Drobný, podľa ktorého je to „predovšetkým stretnutie muzikantov s rodinami a priateľmi“.

Zapojiť do prípravy festivalu sa možno aj ako dobrovoľník, online registrácia prebieha na stránke verimpane.sk v sekcii Info – Dobrovoľníci. Záujemcovia obdržia informácie e-mailom.

Vstup na všetky podujatia festivalu je voľný, festivaloví návštevníci a fanúšikovia ho môžu podporiť dobrovoľnými príspevkami. Pri podujatiach v kultúrnom dome tvorcovia odporúčajú využiť možnosť rezervácie miest.

Hudobný festival Verím Pane usporiadali prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach na podnet vtedajšieho mladého správcu farnosti Horné Kočkovce – Juraja Drobného. V rokoch 1994 – 1996 bolo miesto konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 je miestom podujatia Námestovo pri Oravskej priehrade. Festival oficiálne zastrešuje a organizuje LUX communication v spolupráci s organizáciami a inštitúciami: Gospelová muzika, o. z., Rímskokatolícka farnosť Námestovo, Mesto Námestovo, Žilinský samosprávny kraj a Dom Kultúry Námestovo.

Autor: -ts-/Daniel Gašpierik + úprava
Obrázky: Verím Pane / www.gospelfoto.sk

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.