hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

10 inšpirácií: Piesne s výborným textom

Dobrá pieseň si žiada kvalitný text. Toto je 10 inšpirácií hodnotných textov od čitateľov igospelu.

Dobrá pieseň dokáže povzbudiť, inšpirovať, prinúti zastaviť sa pri dôležitých životných otázkach alebo jednoducho poteší. V každom prípade však dobrý text smeruje do hĺbky a pozýva nás premýšľať. Portál igospel ti ponúka 10 inšpirácií na piesne s hodnotným textom, ktoré môžu byť užitočným spoločníkom či povzbudením v mnohých okamihoch. Ich autormi sú čitatelia portálu igospel.

Obľúbené časti textov piesní s nadčasovým vnútorným odkazom

Kapucíni – Údel
„Tak nechaj, Pane, plynúť život môj, jak chceš Ty. Len nech necítim zimu z duchovných objatí. Nech nezdráham sa podísť, zdvihnúť a držať tiaž. Nech vyšliapem tie schody tam, kam ty odchádzaš.“ Jasné a potrebné. Presne toto očakávam od textov.
Lucia, Toporec

Sima Martausová – Je iné
„Je iné byť obrazom Boha a iné byť pod obraz Boží, iné je dobre žiť, iné je dobre sa dožiť.“
Majka, Hurbanovo

Michael W. Smith – Above all
Nad všetkými kráľovstvami, nad všetkými trónmi, nad každým údivom, ktorý kedy svet zažil, nad všetkým bohatstvom a pokladom sveta nejestvuje žiadny spôsob ako zmerať, aký si Ty cenný!“ Fantastický text (samozrejme iba v mojom vlastnom preklade) mi pomáha pamätať na to, že všetko svetské pominie a nič a nik nie je viac ako môj Boh!
Tatiana, Žilina

Komajota – Utópia
„Vravia, že človek je len prach, horčičné zrnko na váhach. / Máme na viac, než sa hlása – viera, tá vrchy prenáša.“ Veľmi povznášajúci text pre každého človeka, ktorý je zmietaný ponukami doby.
Ivana, Martin

Rieka života – Teraz vchádzaš
„Teraz vchádzaš, Pane, cez zavreté brány, rany oslávené – Ježiš, víťaz slávny. Ty zostávaš s nami, zošli svojho Ducha, uzdrav moje srdce, daj, nech Tebou dýcha.“ Táto pieseň je pre mňa pozvaním do Božej prítomnosti a napĺňa ma pravým pokojom. Tu možno nájsť pôvodnú skladbu.
Pavol, Stará Ľubovňa

Timothy – Stratený v tme
„Sám so svojím bôľom, so svojimi citmi, iným ukradnutý ako oni mne… / A nikto netuší ako sa cítim, nikto sa nepýta, čo ma tak ničí, prečo dnes plačem, prečo tak kričím, prečo tak utekám, prečo sa trápim. / A potom hore zavolám, mraky sa zrazu rozídu a dúha znova svoje farby ukáže!“ V týchto troch vetách je taký „priebeh“ ťažkostí, problémov alebo nejakej depky, keď občas zavíta a celá tá pesnička je taká pravdivá.
Petra, Michalovce

Selena Gomez – Who says
„Zneistil si ma, povedal si mi, že nie som dosť dobrá. No kto si, aby si ma súdil, keď sám si neokresaný diamant? Viem, že by si na sebe zmenil pár vecí, no až príde reč na mňa, nechcela by som byť nikým iným. Nie som síce kráľovná krásy, no som krásna. A ty máš právo na vlastný krásny život. Kto hovorí, že nie si dokonalá? Kto hovorí, že nie si vzácna? Kto hovorí, že len ty zraňuješ? Ver, že toto je cena za krásu. Kto povie, že nie si pekná? Kto hovorí, že nie si krásna? Kto?“ Toto je môj voľný preklad. Rozhodla som sa pre pieseň o jedinečnosti, o kráse človeka. Boh nás stvoril na Jeho obraz. Stvoril nás pre Neho a v Jeho očiach dokonalých, tak prečo si nevážime samých seba a nechávame sa ovplyvniť názormi iných, keď je tu Boh, ktorý nám vraví, že sme dokonalí v Jeho očiach?
Terézia, Spišská Nová VesSima Martausová – Normálny život
„Mať plné srdce, nie vrecká a stále v prozreteľnosť veriť.“
Dominika, Hliník nad Hronom

eSPé – Vyznanie
„Hmla je všade navôkol a ja ticho len stojím. Pozerám na niečo, čo nevidím. Počúvam slová, ktoré počuť nechcem. Niekto dotkol sa ma, cítim to, aj keď nevidím telo. Niekto tu hrá so mnou čudnú hru, niekto by ma rád videl neskrotnú.“
Tímea, Kežmarok

Slávka Tkáčová – Chcem veriť
„Chcem veriť v nebo, aj keď ho nevidím. Chcem veriť v lásku, aj keď ju necítim. Chcem veriť v pekný deň, aj keď prší dnes. A veriť Bohu, aj keď on mlčí.“
Dominika, Sereď

Odpovede pochádzajú zo súťaže o nový CD-album Simy Martausovej „Na pravom poludní“. Ďakujeme všetkým zúčastneným (aj tým, ktorých odpovede sme neuverejnili) za zapojenie sa! Ďalšiu súťaž pre vás už pripravujeme.

Foto:
Depositphotos.com/Yanik Chauvin

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.