hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Chceš viac spoznať milosrdenstvo? Siahni po tomto vydarenom albume

V deviatich piesňach prepojila Poetica Musica hudobnú kvalitu s hlbokým posolstvom.

Vznikal viac než pol roka, keď v rámci Milosrdného roka poslúžil v rámci prípravy na Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove. Výsledok však stojí za to po hudobnej i textovej stránke. Nový album od tvorivej skupiny Poetica Musica „Milosrdne“ tvorili spolu s formačnými katechézami, už samotné dielo deviatich tematicky ladených skladieb je však ucelenou katechézou s cieľom osvojiť si milosrdenstvo ako životný štýl. 
milosrdne 620
Toto dielko bolo opäť osobitým zážitkom, keďže doladiť sa čo najpresnejšie textovo, melodicky a pocitovo ku konkrétnej téme, ktorú pripravoval tím v Bratislave, bola pre nás veľká výzva. Nech sám poslucháč posúdi, ako sa nám podarilo hudobne dotvoriť jednotlivé katechézy,“ hovorí skladateľka, hudobníčka, textárka a speváčka Zuzana Eperješiová, ktorá stojí na čele tvorivej skupiny. Poetica Musica album vytvorila v spolupráci s Pavlom Dankom a slovenským organizačným tímom SDM.

Deviatka predstavuje milosrdenstvo ako jedinečnú cestu od seba k druhým

Deviatka skladieb, ktoré sumarizujú dlhodobú prípravu na SDM, pozýva detailne sa pozrieť na tému milosrdenstva. Prvé slovo, ktoré otvára album, je rachamim a znamená materský rozmer milosrdenstva. „Mama ostáva rovnako, ako aj prísľub milosrdenstva. Veď mama je tá, ktorá neodchádza, neopúšťa, prikrýva svojou nehou a trpezlivosťou, chráni pomyselnými krídlami svoje milované deti,“ približuje Eperješiová prvú pieseň albumu „Matka„. V druhej sa prepája „Ilúzia“ s hodnotou kríža, ktorý ako maják stojí pri odhaľovaní každej ilúzie.  Ďalšie skladby hovoria o účinnom lieku aj pre najhlbšie rany (Liek), o najčastejšej črte milosrdenstva, ktorá môže zovšednieť (Odpustenie), o mieste, ktoré pozýva k vnútornej premene človeka (Stôl) či o skutočnej radosti v protiklade s voľbou ľudsky ľahších ciest (Radosť).

Všetci hľadáme vo svete svoje vlastné miesto. A každý z nás sa vracia celkom inou cestou. No predsa náš obraz lemuje rovnaký rám, že máme otvorené srdce a domov dokorán,“ hovorí text siedmej piesne „Domov„. Podporovať v blízkom a milovanom človeku dobro, bojovať spolu s ním s jeho zlými vlastnosťami a stáť pri ňom v tom, čo zažíva, opisuje ako nevyhnutné pre milosrdného človeka skladba „Náklonnosť„. Priznáva pritom, že dokonale poznať druhého nie je pre ľudí možné, ale „máme vzor, podľa ktorého sa môžeme učiť„. Nádhernú prechádzku školou milosrdenstva zakončuje „Evanjelium„, ktoré ako ozajstnú radostnú zvesť možno šíriť po osvojení si jednotlivých čŕt milosrdenstva.

Za albumom stoja šikovní hudobníci a päť spevákov, objednať sa dá online

Album je veľmi hodnotným dielom, ktoré prepája nadčasové pravdy s kvalitným hudobným spracovaním. Za hudbou i textami stojí Zuzana Eperješiová, klavírne okrem nej doprevádzajú
aj Dominika Gurbaľová a Michal Lörinc, ktorý obsluhuje aj bicie a perkusie. Na gitare hrá Peter Jakab, na basgitare Pavol Jakab. Spev s albumom spojili Zuzana Eperješiová, Dominika Gurbaľová, Alžbeta Lörincová, Jakub Farkaš a Martin Gnip. CD nahrali v štúdiu SINUS Records vo Valalikoch. Viac informácií o albume nájdete a objednať si ho môžete na webovej stránke skupiny.
Obrázky: Poetica Musica

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.