hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Kapela F6 zverejnila klip Priateľ, vydá detské chvály

Gospelová kapela F6 zverejnila pieseň Priateľ. Avizuje ňou prípravu CD detských chvál.

Pieseň Priateľ, ktorej klip dnes zverejnila kapela F6, je súčasťou albumu Jn 8,32. Sprístupnením klipu kapela upozorňuje na unikátny CD-projekt detských chvál, ktorý chystá. F6 ním chce pripomenúť dospelým, aby vo vzťahu s Nebeským Otcom neboli príliš komplikovaní.

Vyžarovala veľkú radosť, tak ju zaspievali deti

Keď kapela F6 tvorila aranžmán piesne Priateľ, všimli si, že z nej vyžaruje niečo špeciálne a veľmi radostné. S producentom Jakubom Krátkym sa preto rozhodli, že ju s jednoduchým hudobným sprievodom zaspievajú iba deti. Na albume, ktorý je živou nahrávkou chvál, sa tak ocitla detská skladba. F6 dnes zverejnilo jej klip. Aj ten dokumentuje, že detskí speváci si pieseň autenticky dotvorili.

Ústrednou myšlienkou piesne Priateľ je biblický verš o tom, že „priateľ miluje v každý čas a v súžení je z neho brat“ (Prísl 17, 17) „Pieseň prirovnáva verného priateľa k vzácnemu pokladu. Skutočný priateľ má čisté motívy, rozdáva radosť okolo seba, je nablízku v dobrom aj v zlom a z takého priateľa, postaveného na skale, sa vie aj Boh radovať,“ približuje motív piesne manažér kapely F6 a zároveň autor myšlienky a melódie piesne Tadeáš Gavala. Skladba, ktorej text spracoval Gavala spolu s kňazom Martinom Mekelom (riaditeľom Gréckokatolíckeho formačného centra pre Rómov v Čičave), kapelu inšpirovala k rozvinutiu daru detských chvál. Prinesie ich na samostatnom albume na začiatku letných prázdnin.

NOVINKA F6 – Klip k piesni Priateľ: 

Detské chvály pripomenú dospelým, aby ostali prirodzení

Projekt detských chvál je na domácej kresťanskej hudobnej scéne unikátnym zámerom a kapela plánuje nahrávať CD na začiatku mája. Už k prvému júlu by mal byť album na svete, CD ponesie názov „Cesta – Pravda – Život“. V kapele veria, že na jeho vydanie sa budú všetky deti tešiť aspoň tak, ako sa tešia na letné prázdniny. „Ježiš sám hovorí, že ak sa neobrátime a nebudeme ako deti, tak nevojdeme do Nebeského kráľovstva. Detské chvály môžu okrem iného pripomínať dospelým, aby neboli príliš komplikovaní vo vzťahu s Nebeským Ockom, ale aby boli pred Ním jednoduchí, prirodzení, závislí na Ňom,“ ozrejmuje Gavala cieľ originálneho projektu. Zdôrazňuje, že rovnako dôležitou je aj „snaha detských chvál privádzať iné deti do Ockovej prítomnosti„.

Prečítaj si aj: 
Džido Maro: Vykroč k modlitbe s novinkou od F6


Príprava albumu chvál, ktorých aktérmi sú deti, je oproti klasickej tvorbe F6 značne odlišná.Na tvorbu sú detské piesne určite jednoduchšie, pretože paleta inšpirácie je širšia a nároky na dĺžku aj obsah textu sú oveľa nižšie. Vítaná je tiež skôr jednoduchšia ako zložitejšia melódia. Ale skúšanie a nahrávanie sú omnoho náročnejšie,“ opisuje Gavala prácu s detskými spevákmi s tým, že hoci ich potrebujú správne motivovať a dôkladne nacvičiť, nesmú ich pritom „zničiť“. Odmenou za náročnú prípravu je podľa neho pocit zadosťučinenia a veľa úsmevných chvíľ, ktoré takáto príprava často prináša.
Viac informácií o albume možno nájsť na webovej i Facebook stránke kapely.
Perexová foto: Kapela F6

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.