hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Návraty: Dala nás dokopy Katka Koščová, hovoria Cukor a soľ

Keď sa pred rokmi spojili James a Beata Evansovci, vznikla gospelová formácia Cukor o soľ. Viete, ako a prečo takýto názov? V seriáli Návraty zistíte omnoho viac.

Ako a kde sa stretli známy vtipkár zo skupiny Heaven’s Shore James a Beátka Evansovci? Prečo založili formáciu Cukor a soľ ako duo? Ako vznikol názov? Už v októbri 2005 všetko toto zodpovedal rozhovor v časopise AHA!, ku ktorému sa vraciame v druhom dieli seriálu Návraty. Tipnite si, koľko zaujímavostí o pop folkovom zoskupení možno netušíte dodnes.

Beata: Stretli sme sa v jaskyni, James ma sprevádzal na husliach

Ako vznikol názov Cukor a soľ?

Beata: Na našej svadbe. Keď sme prišli na recepciu, podľa tradície nás privítali cukrom a soľou. Mne dali oblízať cukor, aby som vedela, aký je život sladký a Jamesovi podali soľ. On nevedel, čo oblizuje a potom sa tak aj tváril, pľúval to tam okolo. No a potom nám to tak napadlo, že by tieto dve slová boli pekné ako názov kapely – Cukor a soľ.

Kedy vznikla myšlienka založiť Cukor a soľ?

James: Prišlo to prirodzene. Nebolo to rozhodnutie, že budeme koncertujúca kapela. Písali sme si pesničky iba tak pre radosť, nemysleli sme na to, že s nimi budeme chodiť po koncertoch. Asi pred polrokom sme mali päť malých vystúpení, predtým sme si nepredstavovali, že budeme vážne koncertovať. Heaven’s Shore však bola profesionálnejšia kapela.
Beata: My sme sa vlastne stretli v jaskyni, kde sme mali koncert – ja ako folková speváčka, sólistka s gitarou a James tam bol s Heaven’s Shore. A aby som nehrala len ja na gitare, začal ma sprevádzať na husliach. Takže niektoré piesne, čo teraz hráme, sú moje a vznikli už predtým. Potom sme si začali doma skladať piesne naozaj len tak pre seba.

© Cukor a soľ
James a Beata Evans vytvorili pred rokmi gospelovú formáciu Cukor a soľ

To znamená, že teraz už fungujete iba vy dvaja ako kapela alebo funguje ešte aj Heaven’s Shore?

James: O Heaven’s Shore už asi veľmi nemôžeme hovoriť. Danny má nejaké projekty a ja s ním často chodím. Teraz je mojím projektom Heaven’s Shore misia, potom budem pôsobiť ako gitarista Katky Koščovej. Spolu s Danym budeme robiť stretnutia chvál, ktoré sa volajú „Ja verím“ a budeme vystupovať v kostoloch, najviac v katolíckych. V súčasnosti sa už teda menej venujeme koncertom. S Beátkou si robíme svoje veci a zarábam si ako Katkin gitarista.
Beata: Je to tak, že jedno je misia, niečo iné je srdcová záležitosť a ešte iné zárobok.

Katka Koščová aj so sestrou Veronikou robila v Heaven’s Shore vokalistku a ty teraz budeš robiť jej gitaristu?

James: Ja som ju vtedy z našej kapely vyhodil, lebo ona nie je vokalistka. A Veronika mala tiež taký jemnejší hlas. Vtedy to bolo tak a teraz je to inak, ja hrám pre ňu.

Býval som v aute, bral drogy, v modlitbe ma Boh zavolal späť na Slovensko

Prečo si sa rozhodol odísť na Slovensko?

James: Na tomto príbehu je neskutočne veľa vecí. Ja som sem prišiel peši. Áno, aj s Dannym! Začalo sa to misiami v Rumunsku. Dany išiel celý čas peši, ja nie. Potom sme našli Slovensko a ja som sa vrátil späť do Anglicka. Pracoval som v krčme, býval som v aute, bral som drogy a veľa som pil. Časom som zistil, že toto nie je môj smer v živote a chcel som to zmeniť. A keď som sa modlil, zistil som, že Boh ma volá naspäť na Slovensko. Môj život sa zmenil a Boh ma používal ako hudobníka. Od roku 2000 som tu už nastálo.

Kde sa cítiš byť viac doma – na Slovensku alebo tam, kde si sa narodil?

James: Tam, kde je Beatka a môj syn. Potom môže byť môj domov hocikde.

© Cukor a soľ
Chceli by sme hrať, ale nie veľmi veľa koncertov, povedala Beata Evans pre časopis AHA!

Urobili ste cédečko. Čo plánujete do budúcnosti ako kapela?

Beata: Chceli by sme hrať, ale nie veľmi veľa koncertov. Viem, aké to bolo ťažké, keď bol James každý víkend alebo aj niekoľko týždňov preč z domu. Preto by sme chceli, aby to bolo pre radosť. Sem-tam nás zavolajú hrať do nejakého kostola, len tak si zakoncertovať. Vytvorili sme si aj cédečko, ale nie preto, aby sme zarobili, lebo to sa tak nedá. Urobili sme si ho pre radosť, chceli sme mať niečo, čo nám bude pripomínať naše začiatky. Keď sa nazbierajú ďalšie piesne, ale to naozaj hovorím o ďalekej, preďalekej budúcnosti, možno sa nám podarí niečo vydať.
James: My nechceme ponúkať veľký projekt. Campfest bol náš druhý najväčší koncert.
Beata: Vždy sme hrali na maličkom podujatí. Teraz, pri väčšom, sme sa normálne triasli.
James: Sami sme boli prekvapení, koľko ľudí bolo na koncerte.

Na záver ešte nejaká zaujímavosť o vás, čo ešte neprenikla do sveta…

Beata: Ja vravím, že toto som mala povedať pre bulvárny denník, lebo by sme zarobili… Nás totiž dala dokopy Katka Koščová. Ona vtedy so sestrou spievala s Heaven’s Shore a ja som pracovala v jaskyni Zlá diera ako sprievodkyňa. Síce sme s Jamesom spolu hrali, aj sme sa pozerali po sebe, ale on si myslel, že ja nič a ja zase, že on nič. Katka do nás dobiedzala: „A však James, nie? Noo!“ A ja: „Ale nie,“ na čo Katka povedala: „Ale prosím ťa, veď…“ Nakoniec to všetko tak urobili, že sme sa dali dokopy a sme spolu.

FOTO: Archív skupiny Cukor a soľ
Rozhovor pochádza z mesačníka pre mladých “AHA!”, vydanie október 2005, autorka: Erika Virágová

navraty _ INFORMACIA NA ZAVER

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.