hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Verim Pane 2015

Popradská kapela Smaily vydala šiesty album

Skúsená kresťanská kapela Smaily predstavila „Chémiu – Fyziku“.

Chémia – Fyzika. To nie je názov odbornej prednášky, ale nového albumu gospelovej kapely Smaily, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Novinka obsahuje 12 skladieb.

Gospelová kapela, ktorá pod vedením Jána Karkoszku funguje už 14 rokov, má na konte šiesty album. Zoskupenie chce fanúšikom pripomenúť Boží dotyk v základných atómoch života, ktorými sa zaoberá fyzika aj chémia.

Názov albumu sme zvolili podľa hlbokej skladby, ktorá sa na ňom nachádza. Je to pieseň, ktorá hovorí o tom, ako Boh stvoril tento svet a my, Jeho stvorenia, sme zabudli, že sa Ho to tu týka,“ vysvetlil textár a líder kapely Karkoszka.

Smaily: Najkrajšie je, že Boh sa cez nás dotýka ľudských sŕdc

Okrem gospelu na albume možno nájsť aj piesne ospevujúce ženskú krásu alebo posledné zbohom babičke jednej členky. Kapela úzko spolupracuje s charitatívnou organizáciou Ranč Emanuel, ktorej venujú časť výťažku z koncertov či predaných CD.  „Občianske združenie sa snaží vybudovať dom pre mladých dospelých z detských domovov. Pomáhame im so zbierkami, robíme pre nich benefičné koncerty,“ priblížil  Karkoszka.

Popradskú kapelu možno vidieť po nedeľných omšiach vo farnostiach v Spišskej diecéze, ale napríklad aj festivale Verím Pane. Počas 14 rokov fungovania sa v kapele vystriedalo množstvo hudobníkov, dnes zoskupenie tvorí osem členov. Posolstvo piesní má ľudí povzbudiť vo viere v bežnom živote.

Snažíme sa urobiť náš program najlepšie a najkrajšie, ako vieme – tak, aby ľudia mali z našich koncertov príjemný kultúrny aj duchovný zážitok. V skutočnosti však vidíme, že Boh sa cez nás dotýka ľudských sŕdc, a to je asi to najkrajšie, čo dáva našej práci zmysel,“ dodal zakladateľ kapely Karkoszka.

Aktuálne sa pieseň kapely Smaily „Poznám“ z nového albumu „Chémia – Fyzika“ uchádza o hlasy fanúšikov v Gospelparáde Rádia Lumen. Podporiť kapelu možno kúpou CD na ich webovej stránke.

Autor: -mm-
Foto: Smaily

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.