hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Rok Sedembolestnej a rodiny má skladbu od Petra Milenkyho

Gréckokatolícky kňaz a hudobník Peter Milenky vytvoril nový singel Mária. Má ambíciu byť hymnou Roku Sedembolestnej Panny Márie a Roku rodiny.

Aktuálny Rok rodiny a Sedembolestnej Panny Márie má svoju hudobnú podporu. Singlom Mária mu ju v prešovskom štúdiu Sedem vytvoril známy hudobník Peter Milenky. Nová mariánska skladba má ambíciu stať sa hymnou roka a doprevádzať jeho prežívanie. „Budem rád, ak pieseň prispeje k slávnostnému priebehu roka Sedembolestnej. Mariánske piesne pre mňa stále zostávajú, ako pre autora, výzvou,“ uvádza Milenky. Vytvoriť hudobne a textovo modernú gospelovú mariánsku pieseň podľa neho nie je jednoduché. „Verím, že sa nám to aspoň sčasti podarilo, prípadne, že inšpirujeme iných hudobníkov. Nie je to typická hymna, preto sme dlho váhali nad jej podtitulom. Je to skôr singel k Roku rodiny a Roku Sedembolestnej.

© Peter Milenky / www.facebook.com/peter.milenky
Gréckokatolícky kňaz a hudobník Peter Milenky venoval Roku Sedembolestnej Panny Márie a Roku rodiny pieseň Mária, ktorá má ambíciu stať sa ich hymnou

Pod produkciu skladby sa podpísal Randy Gnepa, známy zo spolupráce s etablovanými slovenskými spevákmi a hudobníkmi, ako sú Katarína Knechtová či Komajota. Text vytvorila Silvia Kaščáková, podľa ktorej Milenky „už dlho niesol v srdci myšlienku venovať svoju pieseň Panne Márii. To, že tento rok je práve Rokom rodiny a na Slovensku osobitne Rokom Sedembolestnej, je akoby potvrdením zmyslu jeho túžby.“ Slovenskej gospelovej ponuke podľa Milenkyho chýbajú mariánske piesne, zároveň sa však stretával s mnohými výzvami, aby vytvoril skladbu venovanú rodine a jej podpore. „Preto sme so Silviou zvolili pohľad na Máriu ako na Matku, ktorá, ako spievam – má naplniť náš dom,“ opisuje vznik piesne Milenky.

Skladba Mária je súčasťou pripravovaného CD-albumu Petra Milenkyho, na ktorom pracuje od minulého roka. Záštitu nad hudobným projektom prevzal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

PETER MILENKY – MÁRIA:

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.