hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Rok zasväteného života má pieseň od CoolBandu

Zasvätení dostali skladbu k svojmu roku. S názvom Žobrák Boží.

Za hlbokým textom stojí päť ľudí, traja z nich sú katolícki kňazi. „Žobrák Boží“ je hudobným vyjadrením pohľadu osôb zasvätených Bohu k ich roku. Darovala im ju skupina CoolBand z košickej farnosti Nad Jazerom.

Hlboká pieseň k Roku zasväteného života

Rok zasväteného života upriamuje pozornosť na osoby, ktoré svoj život úplne oddali Bohu. Výzvu pápeža Františka „Prebuďte svet„, ktoré v predvečer otvorenia roka adresoval zasväteným, neustále nasledujú rôzne iniciatívy, medzi ktorými nechýbajú ani aktivity laikov. Čerstvou domácou je hudobný počin gospelovej formácie CoolBand, ktorá k špeciálnemu roku vytvorila skladbu s názvom Žobrák Boží.

Bread and wine for Jesus

Žobrák Boží je pre každého, kto cíti, že nie je dielom náhody

Cítil som potrebu urobiť skladbu k Roku zasväteného života práve preto, že v dnešnej dobe je náročné naozaj zasvätiť Bohu seba samého celého. Je veľa nástrah, ktoré sú naokolo,“ vysvetľuje autor hudby a spoluautor textu Oďo Kuľbaga. Keďže piesňou chcel zhudobniť osobné vyznanie zasvätených o ich vzťahu k Bohu, využil myšlienky od kňazov.Dal som na papier ich pocity, myšlienky, ako to cítia len kňazi, pretože my to nedokážeme pochopiť,“ vysvetľuje líder CoolBandu s tým, že hoci je táto pieseň modlitbou kňaza, nie je určená iba kňazom, ale „všetkým, ktorí cítia, že tu nie sú len dielom náhody„.
Ústrednou myšlienkou je zvolanie „chcel si ma, tak ma tu teda máš“. „Keby on nechcel, neboli by sme tu,“ hovorí Kuľbaga. Text s myšlienkami od kňazov Radoslava Takáča, Jána Hudáka a Vladimíra Štefaniča sfinalizoval spolu s Jozefom Husovským. Skladba vznikla vo februári tohto roka.
© Archív Oďa Kuľbagu
Pieseň Žobrák Boží k Roku zasväteného života zložil líder CoolBandu Oďo Kuľbaga

Hudobná novinka je zároveň vyjadrením radosti z mnohých, ktorí verejne slúžia Bohu. Dnešná doba sa podľa Oďa Kuľbagu snaží nahovoriť, že zasvätiť život Bohu nie je atraktívne. „Ale veľmi sa teším , že je veľa spoločenstiev, hudobných skupín aj rôznych poetických duší, ktoré sa za svoju vieru nehanbia,“ uzatvára skladateľ a spevák. Rok zasväteného života sa začal v Prvú adventnú nedeľu (30. novembra minulého roku) a ukončený bude 2. februára 2016, teda na sviatok Obetovania Pána, ktorý je Dňom zasväteného života.

CoolBand – Žobrák Boží: 

Autor: -ig-
Foto:
©Depositphotos.com/ikurucan (perex), ©Depositphotos.com/Klanneke, Archív Oďa Kuľbagu

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.