hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Sima Martausová predstavila novinku Baránok v rámci príprav P18

Odvážny rok prinesie viacero noviniek. Štartuje hudobnou od Simy. 

Speváčka, hudobníčka a skladateľka Sima Martausová predstavila hudobnú novinku „Baránok“ ako prvú zo série deviatich piesní v rámci duchovnej prípravy Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove. Nasledovať ju v priebehu tzv. Odvážneho roka bude osmička kresťanských interpretov. 

Postupne spoznáme novinky deviatich interpretov

V príprave Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove vznikne deväť nových autorských piesní. Ide o jednu z noviniek špeciálnej duchovnej prípravy Odvážny rok, ktorá sa začala cez víkend. Za prvou z nich stojí Sima Martausová, ktorá je autorkou hudby a textu Baránka. Skladbu predstavili na webe Národného stretnutia mládeže.

K Sime sa postupne pridajú ďalší známi slovenskí gospeloví interpreti – Dominika Gurbaľová, Eva Hrešková, Heartbeat, Poetica Musica, F6, FireFly, Lámačské chvály a ESPÉ. “Odvážne sme spustili Odvážny rok. A pripravili sme si v ňom aj novinky. Prvou je, že mladým každý mesiac darujeme originálnu pieseň. Ďakujeme Sime i ďalším, že sa rozhodli venovať svoj čas mladým,” hovorí autor duchovnej prípravy Pavol Danko.

Sima: Páči sa mi, ako Ján Krstiteľ upriamoval pozornosť ľudí nie na seba, ale na Ježiša

Keď ma režisér programu a autor duchovnej prípravy oslovil, či by som nezložila pieseň na danú tému, veľmi som sa potešila, že môžem nejaký spôsobom prispieť aj ja svojím darom do pekného projektu,” hovorí Sima Martausová. Kedže témou pre ňu bol Ján Krstiteľ, inšpiráciu čerpala najmä zo Svätého písma a z toho, ako žil. „Páči sa mi, ako upriamoval pozornosť ľudí nie na seba, ale na Ježiša. Tým je aj pre mňa veľkým vzorom v tom, čo robím. Preto aj keď tvorím alebo spievam, v duchu si často opakujem, že nie vďaka mne sa to deje, ale vďaka nemu. Teším sa z toho a zároveň je to pre mňa česť,“ hovorí Sima, ktorá svoju hudobnú cestu odštartovala po víťazstve v celoslovenskom projekte Gospeltalent v roku 2009.

Bicie k piesni nahral Simonkin bubeník Ajdži a gitaru Jimmy Cimbala. „Chlapci pieseň veľmi pekne dotvorili a mám z nej veľkú radosť. Je to zároveň aj taká moja modlitba,” dodáva speváčka Sima, ktorá pred dvomi rokmi stála aj za hymnou Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade.


Prečítajte si aj: 
Klip, čo zobrazuje 11 sŕdc: Nie je nič príťažlivejšie, hovorí Sima


V rámci príprav na P18 vznikne aj Máriina cesta

Ďalšou veľkou novinou Odvážneho roka bude Máriina cesta, teda seriál, ktorý pripravujeme s rožňavským biskupom Stanislavom Stolárikom a v ktorom predstavíme známe aj menej známe mariánske modlitby rečou mladých – ako vznikli, prečo vznikli a v čom spočíva ich sila,“ približuje Danko s tým, že unikátom je aj posledná novinka. Ku každej téme totiž píšu talentovaní veriaci divadelníci pôvodný scenár na krátku divadelnú hru, ktorú môže ktokoľvek nacvičiť v škole či vo farnosti. „Hrať divadlo a postaviť sa pred publikum vyžaduje predsa riadnu dávku odvahy. Autorkou prvej s názvom Mreže je Katarína Pirohová,” dodáva Danko.

P18

Na historicky treťom Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove (po R13 v Ružomberku a P15 v Poprade) začnú slovenskí mladí oficiálne prípravy na Svetové dni mládeže (SDM) v Paname. Podobne ako dve predošlé akcie bude opäť programovo späté so SDM. Tie sa každý rok – týždeň pred Veľkou nocou – slávia na diecéznej úrovni a raz za dva až tri roky na svetovej, pričom ich tému vždy vyberá pápež.

Ako tému pre rok 2018 vybral slová „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha“ s podtitulom „Odvaha žiť v prítomnosti„. Z toho vznikol Odvážny rok. O organizácii P18 rozhodli slovenskí biskupi po poslednom stretnutí SDM, ktoré sa konali pred rokom v Krakove. Príprava Odvážny rok nadväzuje na dve podobné kampane z minulosti – Milosrdný a Čistý rok.

Text a foto: ts/Komunikačný tím P18 + úprava

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.