hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Unikátne adventno-vianočné CD pozýva putovať k vzácnym stretnutiam

Tvorivá skupina Poetica Musica vytvorila ďalší jedinečný album.

Známa tvorivá skupina Poetica Musica dlhodobo produkuje skladby s vysokou hudobnou i obsahovou kvalitou. Tentokrát sa však nadýchla k jednému z najväčších výkonov a vznikol jedinečný album pre adventné i vianočné obdobie. CD s názvom Krajinou nekrajinou pozýva „putovať ich krajinou v tejto našej nekrajine“.

Adventný príbeh sa začal veľmi dávno, keď Boh dal svoje slovo človeku, že do jeho náročného putovania, ktoré poznačil hriech, vstúpi očakávaný Syn. ​Slovo sa tak stáva prísľubom, obyčajné neobyčajným. Je slovo a je prísľub. Je zvitok a je zmluva. A len otvorené srdce pozná, počúva, že je vzácne, že je vzácne stretnutie.“ Týmito slovami začína hudobno-poetické putovanie krajinou pútnika, v ktorej sa nájde každý poslucháč. Nevšedné hudobné spracovanie témy postupne pozýva zamyslieť sa nad putovaním človeka (skladba Byť človekom), nad darmi od Stvoriteľa pre ľudstvo (Štyri dary) i príchodom Jeho Syna „ako svetlo, ktoré naplní tmu, ako svetlo, ktoré premení mnoho životov“ (Vrecká).

Album je umeleckou cestou, v ktorej každého osobný príchod dostáva nový obzor. Tvorivá skupina, na čele ktorej stojí textárka, hudobníčka a speváčka Zuzana Eperješiová, sa venuje aj putovaniu osobnou púšťou každého človeka (Krajinou nekrajinou), v ktorej sa motiváciou a pozvaním k odvahe stávajú mnohí proroci (O prorokoch). Rozhodnutie sa pre „fiat“, z ktorého sa slovo stáva telom a pokrmom pre tento i večný život, nádherne predstavujú skladby Ratolesť, Na počiatku a Chlieb. Záver putovania nás privedie do Betlehema, „prisľúbenej krajiny v našej nekrajine“ (Hviezdy, Pútnik, Hej, bratia).

CD popisuje cestu skupiny, a tým autentickú cestu človeka

CD je výberom toho najlepšieho z piesní a ľudskej i hudobnej cesty, ktorými prešla Poetica Musica počas štyroch rokov. V roku 2011 ich putovanie odštartovali štyri adventné večery na pôde SCŠ sv. Košických mučeníkov v Košiciach na sídlisku KVP. „V tom istom roku, po oslovení a pozvaní ku spolupráci s Ekumenickým spoločenstvom cirkví v Košiciach spolu s hudobnou skupinou Kerygma sa zorganizoval celokošický ekumenický adventný večer s názvom Čas štyroch sviec,“ spomína Eperješiová s tým, že už v septembri ďalšieho roku začal vznikať autorský adventný večer s názvom Štyri kroky, resp. Kroky adventom. „Vznikli autorské úvahy, básne a piesne. Autormi  sme boli Martin Gnip a ja. Ako hudobníci sa predstavili Michal Lörinc, Peter a Pavol Jakabovci,“ dopĺňa autorka.
poetica krajinou
V auguste v roku 2013 sa definitívne sformovala Tvorivá skupina Poetica Musica a vydala svoje hudobno-poetické pásmo Áno za život. Vzniklo nové adventné pásmo „Štyri stretnutia“ a neskôr nový adventný večer „Štyri dary“. Keď sa po štyroch rokoch veľmi symbolicky spolupráca na adventných večeroch s ESCK ukončila, vzniklo CD „Krajinou nekrajinou“, ktoré sa k zaujímavej ceste skupiny vracia.

Potešte hľadajúcich a putujúcich

Album je rozhodne vhodným darčekom pre každého, kto nehľadá iba jednoduchú prísluchovú hudbu, ale aj cez hudbu a slovo túži zatiahnuť na hlbinu. Túto sondu do duše človeka už štandardne sprevádza vynikajúce umelecké prevedenie. Viac informácií možno nájsť na webovej stránke projektu.
Autor: -ig-
Obrázok: Poetica Musica

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.