hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Víťazka z GT Katka Krajčoviechová: Neprejde deň, aby som nespievala

Čomu sa venuje viac než rok po Gospel talente víťazka osobitnej ceny Katka Krajčoviechová?

V treťom ročníku celoslovenskej súťaže Gospel talent sa stala premiérovou víťazkou Ceny Rádia Lumen, ktorú jej vyniesla autorská pieseň „Ukáž mi cestu“. Svoju vlastnú cestu našla aj v uplynulom roku v speve, tvorbe nových skladieb a vystupovaní v gospelovom prostredí. „Neprejde ani deň, v ktorom by som nespievala,“ priznáva Katka Krajčoviechová.

© Osobný archív Katky Krajčoviechovej
Nositeľka Ceny Rádia Lumen Katka Krajčoviechová neustále spieva a tvorí nové skladby

Bol to rok zmien, spev však ostal v popredí

Od skončenia ostatného Gospel talentu (GT) ubehol už rok a tri mesiace. Stále aktuálna nositeľka osobitného ocenenia Katka Krajčoviechová tento čas využila na rozvoj spevu, ktorému sa venuje napriek tomu, že uplynulý rok pre ňu rokom zmien.Šťastne som zmaturovala a nastúpila na Univerzitu Konštantína filozofa v Nitre,“ predstavila Katka začiatok novej životnej etapy. Priznáva, že odbor „Predškolská a elementárna pedagogika“, ktorý študuje, nebol jej vysnívaným, nakoľko sa túžila aj študijne venovať spevu a dramatickému umeniu. Postupom času však v Nitre spoznala ľudí, vďaka ktorým sa rozhodla v snahe o štúdium muzických umení nepokračovať. „Chodím do UPC, kde sú veľmi dobrí ľudia po duchovnej i muzikantskej stránke. Veľmi dobre sa pri nich cítim a rada s nimi trávim čas, keď sa dá,“ priblížila speváčka, ktorá pochádza z Považskej Bystrice.

Vypočujte si súťažnú skladbu Katky Krajčoviechovej „Ukáž mi cestu“ z GT 2013:

Katka stále spieva, čaká ju odborná konzultácia

Katka stále tvorí a od GT zložila viacero skladieb.Pomocou piesní, ktoré vytvorím, sa ventilujem a dávam navonok moje pocity. Ďakujem Bohu za tento dar!“ hovorí Katka s tým, že hoci nemáva vlastné koncerty, nájdu sa rôzne príležitosti na využitie a rozvíjanie speváckeho talentu. Nejde vždy o vlastné piesne, prezentuje ich napríklad na podujatiach ZUŠ v rodnom meste, v univerzitnom pastoračnom centre, na plesoch, svadbách či na sv. omšiach v kostole. Ako speváčka acapella zboru „Acapeople“ sa aktuálne teší na nahrávanie CD. Skupina 22 spevákov na ňom ponúkne známe domáce i zahraničné populárne piesne, album má byť na svete na začiatku marca.

V nasledujúcich týždňoch bude mať Katka príležitosť speváckeho a hudobného rozvoja aj prostredníctvom konzultácií s odborníkom. Mladá speváčka ich využije v rámci spolupráce s organizátormi projektu GT. Odborné poradenstvo jej poskytne muzikant, spevák, skladateľ a hudobný pedagóg Martin Husovský, líder kapely Komajota. Pre Katku môže ísť o ďalšiu možnosť posunúť sa ďalej na svojej speváckej ceste. „Spievam stále, je to moja súčasť. Nie je deň, v ktorom by som nespievala, aj keď len tak pre seba,“ opisuje Katka. GT jej ponúkol spôsob, ktorý teraz môže pri svojom každodennom speve prakticky využiť a prípadne ho aj zúročiť.

Pieseň „ANJELI“ – Aj takto vystupuje Katka Krajčoviechová:

Božia láska stačí na to, aby bol človek šťastný, tvrdí Katka

Kontakt so správnymi ľuďmi, trávenie času v dobrom prostredí a osobný záujem priniesli Katke aj novú radosť v duchovnej oblasti. Pre speváčku je osobitne dôležitá. „Pomaličky si začínam v srdci naozaj a úprimne uvedomovať, že Božia láska stačí na to, aby bol človek šťastný. Snažím sa, aby všetky veci, ktoré robím, všetky vzťahy boli ovocím môjho vzťahu s Bohom. Odovzdať mu všetko a s dôverou sa s Ním prechádzať a konzultovať všetky situácie v mojom živote,“ vyznáva mladá speváčka, ktorá aj v GT spievala o hľadaní samej seba, správnej cesty a odovzdaní sa Bohu. Počas života v spoločenstve si uvedomila, aká je dôležité chváliť a ďakovať Bohu. „Ďakovať za všetky životné situácie, pretože my nevidíme úplne, iba Boh. Všetko, čo Boh robí, je dobré a robí to v správny čas,“ uzatvára mladá speváčka.

Foto: Osobný archív Katky Krajčoviechovej

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.