hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Vynovili gospelový hit: Nech sa stane od Križiakov aj s lyrics videom

Pieseň Nech sa stane od kapely Križiaci sa dočkala coveru. Stojí za ním zbor Gregos.

Stala sa stabilnou súčasťou omšového repertoáru naprieč celým Slovenskom a rokmi používania doslova zľudovela. Pieseň „Nech sa stane“ od Križiakov s mariánskou tematikou teraz k novej verzii dostala aj lyrics video. Stojí za ňou spevácky zbor Gregos.

„Fiatom to začalo – to, že Nebo matkou si ťa nazvalo“ je známy úvod obľúbenej skladby. V novom šate ho so zborom Gregos prezentuje Ľubomíra Hanušinová, ktorá v nahrávke hosťuje. Zbor má sídlo v Gregorovciach (filiálna obec farnosti Veľký Šariš), odkiaľ pochádza väčšina jeho členov, dopĺňajú ich však speváci od Prešova po Sabinov. Zbor Gregos má 20 spevákov a päť stálych hudobníkov, ktorých zostava sa pri jednotlivých projektoch dopĺňa o hostí.

Pieseň Nech sa stane spracovali ešte na ostatnom albume „Sedembolestnej“ (2014), zbor však v týchto dňoch predstavil lyrics video z dielne Michala Diu (ZEUS graphics studio). Za produkciou skladby stojí Jozef Harničár (Hardy Studio v Malom Šariši).

Gregos má 27-ročnú históriu a venuje sa spevu na bohoslužbách v domácej farnosti, blízkom okolí či „u spriatelených prešovských františkánov a jezuitov,“ dopĺňa Marcel Baláž zo zboru s tým, že počas roka pripravujú „aj pravidelné ekumenické modlitby Taizé, krížové cesty, vianočné koncerty a podobne„. Zbor dirigentsky vedú striedavo Monika Golodžejová a Adriana Ondrejová, hudobnú zložku majú na starosti manželia Mima a Marcel Michalskí a umeleckým vedúcim je Štefan Jeník.

Zbor štúdiovo nahral doposiaľ tri albumy a spolupracoval na viacerých projektoch, ako napríklad vlani pri tvorbe hymny k svätorečeniu Matky Terezy so Stankou Vassovou a Petrom Labancom. Gregos aktuálne pripravuje koncert venovaný stému výročiu zjavení vo Fatime, súčasťou má byť tematická autorská pieseň.

Pôvodná verzia piesne Nech sa stane od kapely Križiaci:

Autor: -ig-
Obrázok: Gregos/MichalDia

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.