hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Vznikla detská kapela, ktorá bude spievať o Bohu

Deti budú spievať o Bohu v novej detskej kapele S.I.L.A. Vznikla v Bratislave.

 

Nový hudobný projekt “Bojovníci v Pánovej armáde“ (Soldiers In the Lord´s Army) je detská kapela skupiny detí zo Spojenej katolíckej základnej školy sv. Františka v Bratislave a Vlada Bisa. Nemá ísť o tvorbu typu Spievankovo alebo Fíha Tralala, projekt sa zameria na autorské skladby pre všetky vekové skupiny a celé rodiny.

Na svete je čerstvý projekt, v rámci ktorého budú deti spievať o Bohu. Pod názvom S.I.L.A. funguje od decembra minulého roku detská kapela, ktorá vznikla po sérii osobných pozvánok autora myšlienky – lídra rockovej gospelovej formácie N.D.E. a člena gospelovej kapely F.B.I. Vlada Bisa. Názov je skratkou z anglického „Soldiers In the Lord’s Army“, čiže “Bojovníci v Pánovej armáde”. Obdobným názvom je ďalšia skratka Lavína, ktorú vytvorila členka Monika. „Chceme ‚bojovať‘ srdcom – za lásku, vieru a nádej a tieto tri slová, teda prvé dve písmená každého z nich, sú aj ústredným sloganom našej kapely”, hovorí Bis s tým, že v kapele zároveň veria, že takou skutočnou lavínou lásky, viery a nádeje aj budú.

© Vlado Bis / S.I.L.A.
Vznikla detská kapela, ktorá chce spievať o Bohu – v strede snímky autor a líder projektu Vlado Bis

Túžili pracovať s deťmi, inšpirovali sa za hranicami

Dnes má S.I.L.A už dve desiatky členov, z toho piatich hudobníkov (dvoch gitaristov, basgitaristu, klávesáka a bubeníka, perkusionistu). Počty detí však ešte nie sú ustálené, možnosť prihlásiť sa je stále otvorená. „Všetci spievajú a tvoria srdce kapely, my hudobníci sme zas motorom. Chceme byť tiež ako deti, najmä vo vzťahu k Bohu“, priblížil Bis. Inšpiráciu k vytvoreniu nového projektu čerpal u susedov, v poľskej Arka Noego Roberta „Litza“ Friedricha. Ide teda najmä o poprockovú hudbu s vážnymi i veselými textami, ktorá je určená všetkým vekovým skupinám a pre celé rodiny. „Nepôjde o tvorbu pre deti typu Spievankovo alebo Fíha Tralala. Tieto spomínané projekty sú do značnej miery interaktívnym divadlom, ale my sa chceme venovať predovšetkým hudbe a tvoriť pre staršie deti“, približuje Bis. Okrem autorských piesní už teraz pripravujú “covery“ legiend slovenského gospelu, ako sú piesne Vďaka Ježiš či Obeta srdca Riša Čanakyho.

Gro predstavuje autorská tvorba, debut venujú Matúškovi do neba

Bojovníci v Pánovej armáde plánujú do konca marca uviesť debutovú skladbu „Nebo má ďalšieho anjela„. Venovali ju Matúškovi, ktorý bol spolužiakom jedného z členov detskej skupiny a dnes sa už stal ďalším anjelom v nebi, ako hovoria detskí speváci.


Prečítaj si aj:
Vlado Bis: Na Slovensku sa chceme nutne podobať na Hillsong a Delirious


Boha pozývame do každého tónu, hovorí Bis

Viac informácií o detskej kapele S.I.L.A. možno nájsť na FB-stránke, aktuálne videá a klipy budú pribúdať na kanáli youtube. Kapela plánuje vytvoriť aj webovú stránku. Autor projektu netají, že popri tvorbe a nácvikoch už premýšľajú nad vystúpeniami na festivaloch, v kostoloch alebo na školských akciách. „Čo sa týka vydávania albumov, je to len otázka peňazí, ale veríme, že Boh nás bude žehnať. Pozývame ho na každý nácvik, do každého rozhodnutia, do každého tónu. Veríme, že je to jeho projekt. Bez Boha by sme neboli ani tam, kde sme dnes,“ dodáva Bis, podľa ktorého je detská kapela mnohonásobne náročnejšie dielo ako bežná kapela s dospelými členmi, avšak prináša mnoho radostí.

Autor: Kristína Zelná
Foto: S.I.L.A. / Vlado Bis
Perexová foto:
©Depositphotos.com/serrnovik

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.