hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Vznikol nádherný album o blahoslavenstvách (SÚŤAŽ o 3 čerstvé CD Makarioi)

Poetica Musica prináša svoj prvý výlučne hudobný album. S hosťami o blahoslavenstvách.

 

Makarioi. Tak znie názov prvého výlučne hudobného projektu tvorivej skupiny Poetica Musica. Album, ktorý nádherne približuje blahoslavenstvá, vznikol v spolupráci s viacerými hosťami – autormi, hudobníkmi, spevákmi či speváckym zborom. Výsledkom je hudobne pestré a duchovne hlboké CD.

Po dvoch cykloch modlitby a troch tematických programoch prichádza Poetica Musica so svojím prvým hudobným CD, ktoré už neobsahuje vyslovene hovorené slovo v zamysleniach a básňach. Určený je pre každého, kto hľadá v hudbe osvieženie a myšlienku, veriaci môžu podľa tvorcov ostať povzbudení duchovným posolstvom. „CD je muzikantsky veľmi pestré a poslucháči s rôznymi hudobnými chuťami si v ňom môžu nájsť pieseň, ktorá ich osloví. Najviac aranžérsky sa prelínajú spracovania bohatšie, plnšie s priamejšími, jednoduchšími – tak, aby čo najlepšie slúžili celkovej nálade a myšlienke piesní,“ približuje spoluautorka projektu Zuzana Eperješiová.

Blahoslavenstvá sú Božím náhľadom na to, akými sme, pozýva Eperješiová

Makarioi je slovo gréckeho pôvodu a znamená „blahoslavení“. Celý album je nádherným pohľadom na osem blahoslavenstiev, ktorý pozýva nadýchať sa nádeje a povzbudenia. Využíva k tomu 11 piesní. „Blahoslavenstvá ako také nás približujú k rôznym aspektom ľudskosti, poskytujú nám vlastne Boží náhľad na to, akými sme, čo prežívame a zároveň, akými by sme mohli byť vo vzťahu k iným,“ vysvetľuje Eperješiová. Umelecké spracovanie má podľa nej slúžiť na podčiarknutie týchto právd a pozýva „zastaviť, zamyslieť sa nad posolstvom blahoslavenstiev v hudobných kúskoch„.

©Poetica Musica
Obal prvého výlučne hudobného CD tvorivej skupiny Poetica Musica „Makarioi“

Makarioi je dielom mnohých talentov, vrátane zboru

Hudobný album Makarioi je dielom viacerých textárov, hudobníkov a spevákov. Za textami stojí päť autorov – Zuzana Eperješiová, Dominika Gurbaľová a traja katolícki kňazi Martin Gnip, Vladimír Štefanič a Branislav Polča. Autormi hudby sú tiež Zuzana Eperejšiová, Dominika Gurbaľová, Martin Gnip, ale aj talent z Lipian – Peter Šarišský. Spevácky sa na CD podieľali aj Alžbeta Lörincová, Jakub Farkaš, Lucia Tarasovičová, ako aj zbor z Lipian pod taktovkou Lucie Jackovej. Pod hudbu sa podpísali opäť Zuzana Eperješiová, Michal Lörinc, Peter a Pavol Jakabovci, ale aj hudobníci z lipianskeho zboru.

Desať piesní nahrali v štúdiu Sinus Records vo Valalikoch, jednu v štúdiu Klakson v Košiciach. Viac informácií o albume a o možnosti, ako ho získať, možno nájsť tu. 

sutaz makarioiVyhraj Makarioi za jednu vetu – súťaž o 3 čerstvé CD

Pridaj si do svojej zbierky dobrých CD najnovší album od Poetica Musica! Pošleme ho až trom čitateľom iGospelu. Stačí, ak na základe skúsenosti zo svojho života doplníš blahoslavenstvo dnešnej doby a do štvrtku 23. apríla ho pošleš emailom na adresu info@igospel.sk. Nezabudni pripojiť aj svoju poštovú adresu, na ktorú ti v prípade výhry budeme môcť odoslať odmenu. Spomedzi všetkých súťažiacich náhodne vyžrebujeme troch výhercov nového albumu Makarioi.

Súťažná úloha „Blahoslavení dneška“ – doplň: „Blahoslavený je ten, kto …“

Mená víťazov zverejníme na portáli iGospel i facebookovej stránke iGospel počas nasledujúceho víkendu. Výber zo zaslaných odpovedí prinesieme ako povzbudenie pre čitateľov igospelu.

Foto: Poetica Musica / Zuzana Eperješiová

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.