hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Gospel talent predstavil za tri roky tvorcov takmer 150 skladieb

Stopäťdesiat. K tomuto číslu sa blíži počet skladieb, ktoré za tri ročníky existencie priniesla súťaž Gospel talent slovenskej gospelovej hudobnej scéne.

Za tri ročníky celoslovenskej súťaže Gospel talent, ktorá od roku 2009 hľadá nové talenty gospelovej hudobnej scény na Slovensku, interpreti verejnosti predstavili 146 autorských skladieb. Do súťaže ich prihlásili speváci, speváčky i kapely, ktoré kresťanskú hudbu produkujú naprieč celým Slovenskom. Dôležitým faktom je, že počet interpretov domácej gospelovej scény, hoci len začínajúcich, neustále rastie. Dokumentuje to vývoj účasti v súťaži Gospel talent.

© Depositphotos.com/Ruzanna Arutyunyan
Súťaž Gospel talent obohatila domácu gospelovú hudobnú scénu doposiaľ 146 autorskými skladbami, do súťaže ich ako svoje diela zaslali interpreti z rôznych kútov Slovenska

Do premiérového ročníka hľadania gospelového talentu roka sa prihlásilo 35 tvorcov. Víťazom sa vtedy stala dnes už úspešná speváčka Simona Martausová. Do súťaže pred štyrmi rokmi zaslala skladbu s názvom „Nádherný Svätý„. Mierny nárast počtu súťažných skladieb zaznamenal druhý ročník súťaže v roku 2011. O prvenstvo sa uchádzalo 39 piesní, napokon ho získala Silvia Chlebovská so skladbou „Nebol to len sen„. Výrazný skok v počte nových autorských piesní však zaznamenal tretí ročník súťaže. Do Gospel talentu 2013 sa prihlásilo 72 tvorcov, teda toľko, koľko ich bolo spolu v dvoch predošlých ročníkoch. Absolútnym víťazom sa stala Slávka Tkáčová a jej skladba „Chcem veriť„. Cenu Rádia Lumen získala pieseň Katky Krajčoviechovej „Ukáž mi cestu„.

VZNIKNE HUDOBNÁ KNIŽNICA GOSPEL TALENTU

Počas troch ročníkov súťaže Gospel talent vznikla široká databáza skladieb, ktoré obsahom textov možno zaradiť do kresťanskej hudobnej tvorby. Tvorcovia projektu v súvislosti s tým chystajú darček všetkým fanúšikom a skladby plánujú v budúcnosti sprístupniť. Na jednom mieste tak nájdeme všetkých 146 hudobných diel, ktoré bude možné si online vypočuť, ako aj informácie o autoroch. Sumarizácia a otvorenie celej hudobnej knižnice Gospel talentu sú reakciou na rastúci záujem o podporu gospelovej hudby na Slovensku.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.