hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Multiracial music band performing in a recording studio

Gospeltalent vrcholí už zajtra: Poznáte víťazov minulých ročníkov?

Gospeltalent priniesol od roku 2009 štyroch víťazov.


Mená tohtoročných víťazov Gospeltalentu zatiaľ nepozná ani porota, no už vo štvrtok sa k slovenskej gospelovej scéne pridá trojica finalistov. Všetko závisí od vystúpenia interpretov pred publikom, ktoré bude na finále prítomné po prvýkrát v histórii súťaže. Poznáte doposiaľ všetky víťazné piesne a mená ich interpretov?

V prvom ročníku Gospeltalentu zaujala svojím hlbokým hlasom a prepracovaným textom. Na scéne pôsobí aktívne dodnes a posolstvo o kresťanských hodnotách ukrýva do „gitaroviek“, ktoré vedia zaujať aj neveriacich. Reč je o pesničkárke Simone Martausovej, ktorá vyhrala prvý ročník s piesňou Nádherný Svätý.

Autor: Osobný archív SM
Historicky prvou víťazkou Gospeltalentu bola Sima Martausová

Gospeltalentu vďačím za veľa a som veľmi rada, že také niečo existuje. Keď súťaž skončila začala som akosi viac žiť hudbou. Prišli koncerty a mohla som sa o svoje pesničky deliť aj s inými ľuďmi. A začala som aj viac tvoriť,“ prezradila Sima.

Dnes už skúsená speváčka so štyrmi vydanými albumami po súťaži priznala, že hrať pred veľkým publikom je náročné. „Pamätám si, že som mala veľký rešpekt pred svojím, dá sa povedať, prvým veľkým vystúpením. Môj úplne prvý koncert v živote, kde som spievala svoje piesne, bol na festivale Verím Pane, potom prišiel Campfest. Pamätám si ako mi pred koncertom dal Peťo Milenky krížik na čelo a ja som bola pokojnejšia.

Foto: Archív ST
Aktuálnou víťazkou Gospeltalentu je do zajtrajšieho večera Slávka Tkáčová

Najväčším objavom v roku 2011 sa stala Silvia Chlebovská z Bardejova. V štúdiu nahrala svoju pieseň Nebol to len sen, na aktívnu spevácku cestu však nevykročila. Treťou a dodnes „úradujúcou“ víťazkou Gospeltalentu je Slávka Tkáčová s piesňou Chcem veriť. Vďaka súťaži začala viac tvoriť a koncertovať. Dnes pripravuje svoj prvý album. „Pár piesní už máme nahratých, no konečný dátum vydania si ešte netrúfam povedať. Verím že to bude čoskoro,“ povedala Slávka, ktorá vystúpi aj počas zajtrajšieho finálového večera. Nový ročník súťaže je podľa nej kvalitný. „Veľmi sa teším na nových víťazov. Viem sa vžiť do ich kože a čakania, ako to celé dopadne. Tento ročník hodnotím ako veľmi silný, o čom hovorí aj vysoký záujem. Porotcovia majú čo robiť,“ doplnila. Cenu Rádia Lumen v predošlom ročníku získala Katka Krajčoviechová s piesňou Ukáž mi cestu. Naďalej skladá vlastné piesne a podľa jej slov „neprejde deň, aby som nespievala„.

Foto: Archív KK
Katka Krajčoviechová si z Gospeltalentu 2013 odniesla Cenu Rádia Lumen

Finálový večer sa začne vo štvrtok o 20:00 v Aule Jána Pavla II. v Ružomberku. Ak ste si nestihli zakúpiť lístok, môžete tak urobiť ešte teraz alebo si môžete vypočuť priamy prenos na Rádiu Lumen.

Autor: -om-/-mm-
Foto: Osobné archívy interpretiek
Foto perex: Depositphotos.com/nejron

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.