hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

GT 2016: Aké boli finálové vystúpenia kapiel? (reportáž)

Reportážny návrat k Veľkému finále Gospeltalentu uzatvárame pri kapelách.

Tohtoročnou novinkou súťaže bola kategória, do ktorej sa mohli prihlásiť nielen kapely, ale aj zbory pôsobiace vo farnostiach. Do finále sa dostali napokon dve kapely s úplne odlišným spôsobom tvorby gospelovej hudby.

Tretiu kategóriu vo finálový večer otvorila chválová kapela Not Us z Prešova. Rytmickou piesňou s názvom Prvý dotyk rozprúdili atmosféru v publiku a priniesli na pódium radosť. Mladí chalani zo spoločenstva Maranatha si vybrali názov kapely podľa biblického verša: „Nie nás, nie nás Pane, ale svoje meno osláv.

Foto: Martin Buzna
Druhé miesto medzi kapelami v Gospeltalente 2016 obsadila skupina Not Us

Hlboký text a rytmická melódia zaujali aj porotu. Sima MartausováDianou Rauchovou sa nebránili priznať, že chalani im boli sympatickí ešte skôr než začali hrať. Martinovi Husovskému zas vystúpenie pripomenulo obdobie mladosti, keď sa obrátil v rovnakom spoločenstve. „Pieseň sa ma dotkla, pripomenula mi staré dobré časy,“ povedal počas hodnotenia.

Foto: Martin Buzna
Kapela Not Us patrí do prešovského spoločenstva Maranatha, spieva Richard Frenák

Vrcholné vystúpenie večera predviedla česko-slovenská kapela Way to go s piesňou Vodiaci pes. Mužský trojhlas, originálny text a hlboká myšlienka v kombinácii s veselou melódiou a ukulele presvedčili nielen porotu, ale aj fanúšikov v internetovom hlasovaní. Kapela v počte hlasov preskočila aj speváčky a spevákov, a tak získala okrem ostatných cien aj vlastný videoklip.

Foto: Martin Buzna
Slovensko-česká kapela Way to go z Brna získala prvenstvo v Gospeltalente 2016 v kategórii skupín, ako aj v hlasovaní fanúšikov

Martin Husovský skonštatoval, že nečakal takýto talent v súťaži a prirovnal chalanov ku Kapucínom. Sime Martausovej sa páčil ich alternatívny outfit. Chlapčenské zoskupenie z Brna prišlo na pódium v bielych košeliach s čiernymi motýlikmi. „Kapucíni už majú habity, je dobré, že máte svoj štýl,“ povedala. Rišo Čanaky bol z piesne a originálnosti textu nadšený a pýtal si viac podobných skladieb.

Foto: Martin Buzna
Medzi porotcami nechýbali Martin Husovský, Sima Martausová, Richard Čanaky (na snímke sprava) a Diana Rauchová

Way to go napokon obhájili prvé miesto aj v súboji kapiel a získali tak nahrávanie skladby v profesionálnom štúdiu. V lete ich čakajú festivaly Lumen, Campfest, ale aj jeho český brat United. „Pred Vianocami plánujeme Vodiaci pes tour, kde budeme mať 10 benefičných koncertov. Výťažok pôjde na výcvik psov pre nevidiacich,“ prezradili, čo ich čaká popri jesennom turné Gospeltalentu.

Autor: Monika Ostrovská
Foto: Martin Buzna

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.