hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

GT: Porota rozhoduje o semifinalistoch, toto sú jej kritériá

Deväťdesiat deväť súťažiacich odoslalo svoju pieseň. Teraz čakajú na verdikt poroty.

Desiatka osobností z hudobného sveta má za úlohu vybrať desať najlepších piesní z každej kategórie. Spolu sa tak do semifinále dostane 30 interpretov, ktorí zabojujú o hlasy divákov. Zaujať porotu však nie je jednoduché.

Diana Rauchová ako zástupca spoluorganizátora – Rádia Lumen prízvukuje, že ide o autorskú súťaž, takže okrem toho, či vie niekto spievať, porota hodnotí schopnosť súťažiacich hudobne tvoriť. „Všímame si autorskú vynaliezavosť – hudobný nápad a jeho rozvinutie do tvaru piesne,“ povedala Rauchová v mene všetkých porotcov.

gt16-cover-fan-01

Nosnou konštrukciou piesne je text s gospelovým posolstvom. „Budeme hodnotiť schopnosť uchopiť text tak, aby výstižne, čo najvernejšie, osobitným poetickým, nebanálnym spôsobom vyjadril skúsenosť s radostnou zvesťou evanjelia, prežitú hĺbku vzťahu medzi človekom a Bohom či pôsobenie Boha v medziľudských vzťahoch,“ vysvetlila.

Zároveň však porota kladie dôraz na celkový dojem a interpretačnú schopnosť autorov. „Zaujíma nás sugestívna interpretácia piesne, súhra všetkých vyjadrovacích prostriedkov – práca s hlasom, súznenie medzi melódiou a textom,“ dodala. Aj desiatka členov širšej poroty bola zvolená tak, aby kopírovala všetky požadované atribúty hľadaných talentov.

Výsledok rozhodovania širšej poroty sa dozvieme v pondelok 4. apríla, keď sa zároveň začne fáza internetového hlasovania fanúšikov. Tí budú môcť hlasovať za dvoch najlepších semifinalistov v každej kategórii.

Autor: -mm-/-mo-
Foto: Deposiphotos.com/Konstantin-Tavrov

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.