hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Známe tváre gospelu o Gospeltalente 2016: Využite túto príležitosť!

Pozývajú víťazky GT, stabilní účastníci festivalov i známa dramaturgička a publicistka.

Oslovili sme niekoľko slovenských gospelových interpretov s otázkou, prečo odporúčajú Gospeltalent. Všetci jednohlasne vyzývajú skladateľov, spevákov aj kapely, aby „netrčali doma vo svojej izbe“, ale ukázali svoj talent svetu.

Líderka Christallinusu: Ani neviete, koľkých môžete inšpirovať

Kresťanská rocková kapela Christallinus funguje od roku 2004. Ich texty vedia mnohí fanúšikovia spamäti spredu aj zo zadu, pretože sú každoročnou stálicou rôznych hudobných festivalov. „To, čo sme dostali, máme dávať ďalej. Podeľte sa o svoj kúsok „skladačky“, ktorý zjavuje Boha a jeho srdce spôsobom vlastným práve vám. Ani neviete, koľkých tak môžete inšpirovať a povzbudiť,“ povedala speváčka kapely Eva Hrešková.

Podľa speváčky môže hoci aj negatívna kritika začínajúcemu umelcovi dokonca pomôcť. „Nebojte sa negatívnej konštruktívnej kritiky. Ak sa vieme odosobniť, dokážeme v nej nájsť aj radu, ktorá nás posunie vpred. Niekedy nás práve negatívna kritika podrobí skúške, či sa necháme „napasovať do všeobecne uznávanej formičky“, alebo tlak ustojíme a ostaneme originálni vo svojej tvorbe,“ vysvetila.

rozvir vody gospelu 620

Ukážte, že ju tu poriadna gospelová kapela na ďalších 15 rokov, vyzýva líder The Elements

Spevák a basák z progresívno-rockovej kapely The Elements Peťo Šulek zase vyzýva spevákov a kapely, aby sa nenechali zahanbiť veľkým záujmom ženských hlasov. „Keď sme začínali pred pätnástimi rokmi takéto možnosti neboli. Dostali sme priestor hrať na takých mini festivaloch a tam sme sa učili, ako sa vysporiadať s tým všetkým. Dnes je takých príležitostí menej, preto vyzývam všetkých, aby ste využili túto príležitosť súťažne sa predviesť a možno to aj trošku ukázali doterajším slečnám – víťazkám, že je tu aj nejaká poriadna gospelová kapela, na ktorú sa môžeme tešiť najbližších pätnásť rokov„, dodal s úsmevom.

5 dni na registraciu

Talenty majú ísť medzi ľudí, umelci sa budú klaňať v pravde

Gospelová kapela Križiaci pôsobí na slovenskej scéne podobne dlhé obdobie. Pieseň Prehltnutý smútkom z albumu Medzi riadkami musí byť notoricky známa rôznym generáciám. Speváčka Majka Šibíková považuje spev za intímny prejav duše. „Spev je jedným z najprirodzenejších hudobných prejavov človeka a zároveň intímnym prejavom jeho duše. Chcela by som motivovať všetkých, ktorých talent presahuje detskú izbu a túžia sa s ním podeliť, aby sa prihlásili do GT. Nebeský Otec nám dáva talenty nie na to, aby sme ich zakopali, ale aby s nimi išli medzi ľudí,“ povedala Šibíková.

Rómska evanjelizačná kapela F6 pomohla rozvoju slovenského gospelu už štyrmi albumami. Klavirista Tadeáš Gavala verí, že „Boh pozdvihne nových umelcov, ktorí sa Mu budú klaňať v Duchu a v pravde„.

nespievaj do kefy 620


Pozri si videopozvánky gospelových tvári na Facebooku!


Sima: Podeľ sa o svoj dar s ostatnými

Na Gospeltalent spomínajú v dobrom aj predchádzajúce víťazky. Sima Martausová a Slávka Tkáčová vyzývajú nerozhodnutých, aby neváhali a poslali svoju pieseň. „Možno by ste to mohli skúsiť nielen pre to, že sú tento rok veľmi dobré ceny, ale aj preto, že sa môžete o svoj dar skladania piesní podeliť aj s ostatnými. Možno aj Gospeltalent môže byť cestou k tomu,“ dodala Sima, ktorá v GT zvíťazila hneď v premiérovom ročníku 2009.

posli nove 620

Aj vďaka vám sa deje kvalitná zmena, pozýva Diana Rauchová

Moderátorka Gospelparády Diana Rauchová, ktorá dlhoročne sleduje gospelovú scénu, priznáva, že kvalita tvorby stále stúpa. „Po roku 1989 si naša kresťanská hudobná kresťanská scéna našla kvalitnejšie cestičky. Dlhodobo pozorujem, že si už prehĺbila autorský a hudobno-interpretačný ponor a aj vďaka vám sa deje táto kvalitná zmena. Preto neváhajte a pošlite do Gospeltalentu 2016 svoju pieseň,“ povedala Rauchová.

Prihlásiť do súťaže Gospeltalent sa možno do nedele 20. marca na stránke www.gospeltalent.sk.

Text: -mo-/-mm-
Foto perex koláž: jednotliví interpreti

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.