hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na Slovensku sa prebieha 2. kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. EASYFOTO TASR - Vladimír Miček

2. kolo testovania Matovič vyzýva k zodpovednosti. Inak má pripravenú alternatívu

Premiér nevylúčil tvrdý lockdown, ak sa ľudia začnú správať nezodpovedne.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) nevylúčil tvrdý lockdown. Došlo by však k nemu iba v prípade, že ľudia by sa začali správať „drasticky nezodpovedne“, čo nepredpokladá. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

„Pokaziť si môžeme len my spolu, keď si to začneme užívať ako cez leto, lebo nám nič nehrozí a dáme rúška dole,“ poznamenal Matovič.

Zodpovednosť ľudí rozhodne, či bude lockdown

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR FOTO TASR – Jakub Kotian

Predseda vlády nevylúčil do budúcnosti ani ďalšie kolo pretestovania celého Slovenska. „Ak budeme snívať o voľnejšom živote, tak budeme musieť k tomu nejaký silný úder urobiť. To si myslím, že bude celospoločenská diskusia ďalšie dni, aby sme sa rozhodli, ktorou cestou pôjdeme, či použijeme lockdown, alebo použijeme za pár týždňov znova celoplošné pretestovanie,“ hovorí.

Priebeh druhého kola plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je podľa Matoviča bezproblémový. Na viac ako 90 percentách odberných miest sú rovnaké tímy ako minulý týždeň. Na väčšine miest sa podľa Matoviča netvoria rady. Je to zásluhou aj primátorov, ktorí si už lepšie spravili svoju robotu, podotkol.

Ľuďom, ktorí bývajú blízko červených okresov, Matovič odkázal, že sú vítaní na najbližšom odbernom mieste. Odporučil aj pretestovanie v zelených okresoch, kde sú zriadené odberové miesta.

Premiér: Ekonomická pomoc je dostatočná

Na margo informácie, že slovenská sestrička pracujúca v Čechách dostala pracovnú povinnosť od policajtov prísť pomáhať na Slovensko, premiér povedal, že o ničom takom nevie. „Nemyslím si, že ak je niečo takéto nasilu a dupľom poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je dobré,“ tvrdí s tým, že mobilizácii zdravotníkov sa vyhli aj pri plošnom testovaní.

Matovič pripomenul, že v najbližších dňoch sa zavedie aj povinnosť prísť na Slovensko s negatívnym testom. Tí, ktorí ho mať nebudú, tak im na hraniciach bude umožnené pretestovanie antigénovým testom.

Ekonomickú pomoc v čase koronakrízy nepovažuje Matovič za nedostatočnú, aj keď jej vláda poskytla málo. Je to však preto, že podnikatelia o pomoc málo žiadali. Slovenská ekonomika podľa neho „šliapala na plný výkon“ v prvej vlne a nebola nijako ohrozená. Slovensko malo aj najmenší nárast počtu nezamestnaných. „Keď sme ochránili zdravie ľudí, ochránili sme aj ekonomiku,“ poznamenal.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.