hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke zľava projektová manažérka súťaže Oľga Miháliková a predseda medzinárodnej poroty súťaže Cien za architektúru (CE ZA AR) 2020 Peter Moravčík počas tlačovej konferencie k nomináciam súťaže. FOTO TASR - Jakub Kotian

Architektúra CE ZA AR 2020: Vyhlásili najlepšie architektonické diela roka

Vyhlásením laureátov vyvrcholil v stredu večer v bratislavskej Starej tržnici 19. ročník Ceny za architektúru CE ZA AR 2020, ktorej vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov (SKA).

V kategórii rodinné domy ocenili Letný dom vo Vajnoroch. Jeho autormi sú Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík. Rodinný dom porotu očaril najmä rozsiahlou a kultivovanou, relatívne prázdnou pôvodnou záhradou, okolo celého domu, rozdeleného na tri funkčné jasne čitateľné, rovnaké časti (domy) – dennú, nočnú a exteriérovú (s prekrytou terasou). Práve riešenie exteriérovej časti porotcov výrazne upútalo.

Bytový komplex Drotárska zvíťazil v kategórii bytové domy. Jeho autormi sú Michaela Hantabalová a Juraj Hantabal. Hlavnou prednosťou bytového komplexu na Drotárskej ceste v Bratislave je podľa poroty „veľmi invenčné použitie drevenej prevetrávanej fasády, vďaka ktorej autori dokázali vytvoriť bohatý svet polosúkromných priestorov lodžií a balkónov poskytujúcim obyvateľom rôznu škálu intimity a súkromia“.

Cena za exteriér: prepojenie obce s prírodou

Prístavba k chalupe v Čachticiach, dielo Pavla Paňáka, získalo cenu v kategórii fenomény architektúry. Obytná izba pristavaná k domu dávneho tehliara je situovaná v areáli zaniknutej dedinskej tehelne a slúži ako víkendové bývanie.

Oddeleniu odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci, ktorého autorom je Matúš Bišťan, patrí CE ZA AR v kategórii interiér. Porota zdôraznila, že pri tomto diele je investorom mesto Senec, ktorého knižnica oslovila architekta už vo fáze žiadosti o grant: „Architektonický návrh bol súčasťou projektu už od začiatku a bol obdivuhodne a dôsledne dotiahnutý do realizácie. Ku kvalite diela prispelo aj to, že si architekt prizval na spoluprácu ďalších autorov na riešenie grafického dizajnu a závesovej steny.“

Náučné oddelenie knižnice v Senci. Autor: Matúš Bišťan. Zdroj foto: cezaar.tv

Víťazným dielom v kategórii exteriér je Korzo Zálesie, ktorého autormi sú Vojtech Krumpolec a Peter Derevenec. Korzo prepája obec s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Ide o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi. Podľa poroty však v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla.

V kategórií Občianske a priemyselné budovy zvíťazil projekt #monument majer, obnova vojenského cintorína z prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici. Objekt je dielom Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Maroša Greša.

Cena verejnosti patrí na základe online hlasovania na portáli cezaar.tv dielu Lesná sauna, ktoré súťažilo v kategórii Fenomény a vytvorili ho architektky Danica Pišteková, Anna Cséfalvayová, Marianna Maczová a Veronika Michalíková.

Trenčín je patrónom architektúry

Súčasťou galavečera bolo aj ocenenie Patrón architektúry. „Udeľujeme ho už štvrtý rok. Poslaním špeciálneho ocenenia je, aby sme okrem prezentovania najlepších profesionálnych výsledkov našich členov, architektov, ocenili aj druhú stranu – investorov, samosprávy, inštitúcie, ktoré spolupracujú s architektmi a sú neskutočne prínosné a kľúčové pre výsledok,“ uviedla pre TASR riaditeľka Úradu SKA Viera Hanuláková.

Titul Patrón architektúry udelilo predstavenstvo SKA tento rok mestu Trenčín. „Považujeme ho za príklad samosprávy, ktorá svoje významné verejné investície podmieňuje súťažou návrhov. Dúfame, že Trenčín sa stane vzorom aj pre iné mestá v použití otvorenej a transparentnej metódy pre získavanie projektu svojich mestotvorných investícií,“ uzavrela.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.