hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke pani bez domova Evka, ktorá už roky žije v nocľahárni počas predstavenia kampane Adoptuj si posteľ - zachrániš život, neziskovej organizácie Depaul Slovensko v Bratislave 4. decembra 2018. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bezdomovci Bez domova a s Covidom. V Bratislave je o týchto ľudí postarané

Nezisková organizácia Depaul otvorila v nocľahárni pre ľudí bez domova, no s ochorením Covid-19, červenú zónu.

Nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova, otvorila vo svojej nocľahárni červenú zónu. Od prvého januárového testovania všetkých klientov nocľahárne na ochorenie COVID-19 totiž čísla pozitívnych prípadov neustále pribúdali a organizácia sa pripravuje na to, že to tak bude i tento týždeň.

„Stáli sme pred obavou, že ďalšie pozitívne prípady nakazených ľudí bez domova by nemali kde stráviť čas karantény, rozhodli sme sa konať a otvoriť v našej nocľahárni červenú zónu,“ uviedla neziskovka na sociálnej sieti.

Počet nakazených bezdomovcov pribúda

V pondelok má byť ďalšie testovanie ľudí bez domova a v prípade, že niekomu vyjde pozitívny výsledok a nezmestí sa už do vytvoreného karanténneho mestečka na Hradskej, presunú ho do červenej zóny nocľahárne.

„Tam bude môcť v bezpečí, teple a za pomoci našich kolegov stráviť svoju karanténu. Druhá časť nocľahárne bude i naďalej otvorená pre negatívne prípady a slúžiť pre všetkých, ktorí ju v tieto zimné dni budú potrebovať,“ deklaruje Depaul s tým, že robí maximum pre to, aby ľudia bez domova mali v tomto čase bezpečné miesto pre svoju karanténu a nezostali bez strechy nad hlavou.

Mesto Bratislava minulý týždeň evidovalo 40 ľudí bez domova s potvrdeným ochorením COVID-19, ktorí sú umiestnení v karanténnom mestečku na Hradskej ulici. Kapacita novovybudovaného mestečka bola v tom čase naplnená na viac ako dve tretiny.

„Mesto počíta s možnosťou zvyšovania kapacity, pri ktorom však bude nevyhnutné najmä doplnenie personálu, ktorý sa môže starať o klientov karanténneho mestečka za dodržania všetkých hygienických štandardov,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Mesto zriadilo karanténne zariadenie na Hradskej na konci októbra 2020. Doposiaľ však nezaznamenalo taký vysoký nápor pozitívne testovaných ľudí bez domova ako v posledných dňoch.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.