hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Fragment oltára Majstra Pavla z Levoče. Zdroj: luxusnakniznica.sk

Biblia s obrázkami Slovenská rarita. Kniha kníh s fotkami, ktoré berú dych

V Bazilike sv. Jakuba v Levoči predstavili vo štvrtok dve Biblie s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče.

Biblie uviedli diecézny administrátor spišskej diecézy Ján Kuboš a ďalší dvaja duchovní – Peter Majcher a Vendelín Pleva. Pred oficiálnym začiatkom boli všetci zúčastnení otestovaní na ochorenie COVID-19 priamo v bazilike.

Ako uviedla manažérka projektu Luxusná knižnica vydavateľstva Ikar Mária Lešková, dielo Majstra Pavla sa prvýkrát dostalo do pôvodného vydania Biblie. Tá vychádza v dvoch prevedeniach, ktoré sa od seba odlišujú knihárskym spracovaním, počtom vydaných kusov a cenou. Drahšia má obálku vo forme dosiek z jaseňového dreva, druhá je z umelej kože. Obe vydania majú rozsah 792 strán biblických textov a 60 strán farebných fotografií.

Fotky, aké doteraz nevznikli

„Oltár fotilo veľa renomovaných fotografov, ale nikdy nebol nasnímaný tak, ako teraz. Použitím osvetľovacích telies, najkvalitnejšej optiky, tlačových podkladov hexachrom a svojho kumštu vyhotovil Jan William Drnek unikátne snímky, pri ktorých má divák nástojčivý pocit, že sa nepozerá na fotografiu, ale na skutočný trojrozmerný predmet,“ uviedla Lešková.

Na záberoch je podľa jej slov možné vidieť aj tie najmenšie detaily sôch, dokonca aj zrniečka prachu. „Rovnako brilantné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená,“ dodala.

Biblia s fotkami oltára Majstra Pavla z Levoče. Zdroj: luxusnakniznica.sk

Neskorogotický rezbár Majster Pavol z Levoče pred približne 500 rokmi vytvoril v Bazilike sv. Jakuba v Levoči najväčší, vyše 18 metrov vysoký, drevený gotický oltár na svete. Jeho dielo je zaradené do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes je predmetom obdivu tak odbornej, ako aj laickej verejnosti.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.