hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Testovanie v obci Valaliky v okrese Košice - okolie. FOTO TASR - František Iván

Boj s koronavírusom Lekári kritizujú spôsob celoplošného testovania. Efektivita vraj vyzerá inak

Samotné masívne celoplošné testovanie Slovensku v boji s pandémiou nového koronavírusu pomôcť nevie.

Pre TASR to v pondelok uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, pričom v ňom nevidí veľký význam.

„Doteraz nevidíme výsledok, ani nedisponujeme informáciami o výhodnosti tohto projektu, či už finančného alebo zdravotného,“ komentoval.

Kollár zdôraznil, že lekárska komora vždy bola za testovanie. To má byť však selektívne, cielené a opakované v rizikových regiónoch, ohniskách nákazy, domovoch sociálnych služieb, zariadeniach zdravotnej starostlivosti či napríklad v strategických podnikoch.

PCR testy by mali verifikovať antigénové

Doplnil, že práve takéto testovanie malo a má význam. Za dôležité považuje, aby sa vždy vedelo, čo od konkrétneho testovania možno očakávať, či napríklad to, aké dáta a výsledky prinesie.

Ideálne by podľa SLK bolo testovať presnejšími PCR testami. „Ale na to v tejto chvíli podľa mňa nemáme ani peniaze a zrejme ani kapacity. Takže treba zvoliť kombináciu. PCR testami by sme mali vždy verifikovať najmä pozitívnych pacientov, ktorých označili antigénne testy,“ komentoval Kollár.

Otázkou podľa jeho slov ostáva aj to, či sú antigénové testy, ktoré sa na Slovensku používajú, naozaj dobré. Komora očakáva, čo prinesú výsledky testovania v anglickom Liverpoole, kde použili viacero druhov antigénnych testov a ich výsledky budú porovnávať a vyhodnocovať.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.