hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Testovanie na ochorenie COVID-19. EASYFOTO TASR - Ladislav Vallach

Celoplošné testovanie Víkendové 2. kolo nebude všade. Poznáme výnimky

Premiér: Druhé kolo bude, no s výnimkou okresov do 0,7 % pozitívnych.

Druhé kolo plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa uskutoční. Výnimkou budú okresy, kde bol počet pozitívnych prípadov počas prvého kola nižší ako 0,7 percenta.

Rozhodol o tom ústredný krízový štáb na pondelkovom zasadnutí, o výsledku informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Testovanie sa tak nebude týkať 25 okresov ani Bratislavy a Košíc.

V druhom kole sa testovanie dotkne 54 percent obyvateľov. Podľa Matoviča však stále zostáva riešiť „77 percent problému“. Pripustil, že nízke čísla v niektorých okresoch krízový štáb prekvapili. Obyvateľov vyzval na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. Všetko, čo sme testovaním získali, si totiž podľa neho môžeme „lusknutím prsta pokaziť“.

2. kolo Tie isté tímy na tých istých odberných miestach

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) avizoval, že pravdepodobne v utorok (3. 11.) ráno zverejnia presný zoznam okresov, kde sa testovanie uskutoční. Na ústrednom krízovom štábe bude ešte v pondelok hovoriť aj so zástupcami Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.

Na primátorov a starostov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, chcú podľa Naďa apelovať, aby využili infraštruktúru, ktorú si na testovanie vybudovali, aby do nej nemuseli opäť investovať, ak je to možné. „Rovnako sa budeme snažiť ponechať tie isté tímy, ktoré boli na jednotlivých odberných miestach,“ povedal. Druhé kolo testovania označil za ďalšiu výzvu pre Ozbrojené sily (OS) SR.

Zverejňovanie podrobných dát nie je aktuálne prioritou. „Nie sme štatistický úrad,“ podotkol Naď.

Na snímke zľava minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko počas zasadnutia Ústredného krízového štábu SR 2. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že sa pracuje na ďalšom preplánovaní operácie Spoločná zodpovednosť. Samosprávy vyzval, aby zabezpečili plynulý prísun ľudí na testovanie.

„Druhá vec, ktorú potrebujeme, je, aby ľudia využívali testovacie miesta tam, kde bývajú,“ apeloval s tým, že to uvoľní nápor na logistiku. Zdôraznil, že ani kapacity ozbrojených síl nie sú nevyčerpateľné. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa do operácie zapojili. V súčasnosti sa podľa neho odvážajú zvyšky po testovaní.

Ako priblížil Zmeko, do operácie nasadili ozbrojené sily 95 percent personálu, a tak striedanie nie je možné do ďalšej fázy zabezpečiť. „V praxi to bude znamenať, že všetci ľudia, ktorí boli v druhej etape, pôjdu aj do tretej,“ uviedol. Aktuálne je podľa neho v OS SR z 13.500 ľudí 1200 vojakov v karanténe, prípadne nakazených.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.