hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Z inicatívy "Klíma ťa potrebuje" v popredí Michal Sabo, vľavo Zuzana Dutková a vpravo Jakub Hrbáč počas brífingu s novinármi pred budovou NR SR. FOTO TASR - Martin Baumann

Enviroaktivisti odovzdali petíciu Idú po stopách Gréty. Podporujú ich desaťtisíce Slovákov

Environmentálna iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“ odovzdala vo štvrtok (22. 10.) dopoludnia do Národnej rady SR petíciu týkajúcu sa klimatickej krízy s viac ako 120.000 podpismi.

Pre TASR to potvrdila jedna z organizátoriek petície a iniciatívy Mladí za klímu Marta Fandlová.

Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje NR SR v pléne.

Kancelária NR SR by mala preveriť súlad doručenej petície so zákonmi. „Prípadnú vecnú príslušnosť a zistené skutočnosti oznámi predsedovi NR SR tak, aby ju predseda do 30 pracovných dní od jej doručenia mohol postúpiť na prerokovanie a zaujatie stanoviska gestorskému výboru NR SR,“ uvádza sa na webovej stránke parlamentu.

Parlament ju musí podľa aktivistov prerokovať ešte do konca tohto roka.

Iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“ spustila petíciu „Za klímu, za budúcnosť“ koncom septembra. Žiadajú v nej poslancov NR SR, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Zároveň chcú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ.

Petíciu podporilo viac ako 150 osobností verejného života, umelci, herci, influenceri a odborníci v oblasti ochrany životného prostredia a dve desiatky mimovládnych organizácií. Vítajú ju aj prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.