hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Chyžné, Kostol Zvestovania Panne Márii. FOTO: gotickacesta.sk

História Tucet kostolov zabojuje o európsku značku

BBSK a KSK sa budú spoločne uchádzať o európsku značku pre gemerské kostoly

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Košický samosprávny kraj (KSK) spoločne podporia nomináciu stredovekých nástenných malieb v 12 kostoloch na Gemeri a v Malohonte, ktoré sa uchádzajú o značku Európske dedičstvo. Predsedovia obidvoch krajov vo štvrtok v Rožňave podpísali príslušné memorandum o spoločnom postupe.

„Kostoly na Gemeri a v Malohonte ukrývajú klenoty európskej kultúry a dedičstva. Veľmi sa teším tejto iniciatíve a verím, že sa nám spoločne podarí dokončiť proces nominácie,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter, podľa ktorého treba tieto pamiatky zachovať pre ďalšie generácie.

„Verím, že budú v lepšom stave a dáme do toho peniaze, aby sa opravili,“ dodal.

Rákoš, Kostol Najsvätejšej Trojice. FOTO: gotickacesta.sk

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku by zisk značky Európske dedičstvo a s tým súvisiace aktivity jednoznačne zviditeľnili regióny v celej Európskej únii (EÚ) i za jej hranicami.

„Na základe dohody budeme vyvíjať aktivity k tomu, aby sa 12 kostolíkov, v ktorých sa nachádzajú niekoľko storočí staré fresky, obnovilo a kandidovali na túto prestížnu značku,“ avizoval Trnka.

Maľby nšpirované talianskou školou

Ako povedal predseda občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta Miroslav Boldiš, unikátne nástenné maľby v kostoloch inšpirované talianskou školou sú dôkazom multikultúrneho rozsahu regiónu v stredoveku.

„Vďaka rozvinutému baníctvu bol bohatý a mohol si dovoliť mať intenzívne obchodné a kultúrne styky s celou Európou. Aj preto tu dnes môžeme vidieť stopy európskych hodnôt a je našou úlohou ich zachovať a šíriť,” zdôraznil.

Štyri nominované kostoly sú z KSK – ide o Štítnik, Ochtinú, Koceľovce a Plešivec. Ďalších osem kostolov je z BBSK, konkrétne chrámy v Chyžnom, Kameňanoch, Rákoši, Šiveticiach, Kraskove, Kyjaticiach, Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove.

Značku Európske dedičstvo prideľuje Európska komisia lokalitám v EÚ s kľúčovým postavením v európskej histórii a kultúre. Zoznam nominovaných kostolov je výsledkom spoločného výberu odborníkov z krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.