hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Rokovanie NR SR. Zdroj - nrsr.sk

Jednotný parlament Šesť kandidátov, len jeden je víťaz. Zvolili generálneho prokurátora

Slovensko spoznalo meno nového generálneho prokurátora. Na jeho mene sa zhodli koaliční aj opoziční poslanci.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroš Žilinka sa stane novým generálnym prokurátorom, rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovej verejnej voľbe.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Zvoleného kandidáta má do funkcie vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Funkčné obdobie generálneho prokurátora je sedem rokov.

Poslanci vyberali zo šiestich kandidátov. Okrem Žilinku sa o post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR uchádzali Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Šanta, Rastislav Remeta a Juraj Kliment.

Záujem o túto funkciu mal pôvodne aj Ján Hrivnák, ktorý z boja deň pred voľbou odstúpil.

Generálna prokuratúra nemá riadneho šéfa už mesiace. Jaromírovi Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.