hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

75. Valné zhromaždenie OSN v New Yorku 22. septembra 2020. FOTO TASR/AP In this image made from UNTV video, Russian President Vladimir Putin speaks in a pre-recorded message which was played during the 75th session of the United Nations General Assembly, Tuesday, Sept. 22, 2020, at U.N. headquarters in New York. The U.N.'s first virtual meeting of world leaders started Tuesday with pre-recorded speeches from some of the planet's biggest powers, kept at home by the coronavirus pandemic that will likely be a dominant theme at their video gathering this year. (UNTV via AP)

Ľudské práva Rešpektovanie ľudských práv v Číne je problém. Kričia už aj Slováci

Aj Slováci vyzvali vyzvali Čínu, aby plnila svoje vnútroštátne a medzinárodné záväzky a rešpektovala ľudské práva vrátane práv osôb patriacich k náboženským a etnickým menšinám.

Medzinárodné spoločenstvo vrátane SR vyzvalo v utorok na pôde tretieho výboru Valného zhromaždenia (VZ) OSN Čínu, aby rešpektovala ľudské práva a medzinárodné záväzky v autonómnych oblastiach Sin-ťiang a Hongkong vrátane slobody náboženského vyznania, presvedčenia, slobody pohybu, združovania, zhromažďovania, médií a slobody prejavu. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Signatári spoločného vyhlásenia reagujúceho na stav ľudských práv v Číne, ku ktorému sa pridalo aj Slovensko, vyzvali Čínu, aby plnila svoje vnútroštátne a medzinárodné záväzky a rešpektovala ľudské práva vrátane práv osôb patriacich k náboženským a etnickým menšinám, a to najmä v Sin-ťiangu a Tibete.

Dovedna 39 signatárskych krajín, medzi nimi napríklad Nemecko, Británia, Francúzsko i USA, takisto žiada, aby Čína umožnila „zmysluplný prístup“ do provincie Sin-ťiang nezávislým pozorovateľom vrátane vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej.

Vyhlásenie v tomto smere nadväzuje na vyhlásenie 50 nezávislých expertov OSN z júna 2020, ako aj na spoločné vyhlásenie krajín na pôde Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve, ku ktorému sa SR pripojila v júni 2020, a na vyhlásenie EÚ zo septembrového zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.