hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas tlačovej konferencie na tému Závažné zistenia o činnosti bývalého manažmentu rezortnej akciovej spoločnosti Horezza. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ministerstvo obrany Trestné oznámenie za rekonštrukciu Novej Polianky. Ukradli aj skrine

Len na stavebných prácach malo podľa MO SR prísť k predraženiu „ďaleko vyše milióna eur“.

Ministerstvo obrany (MO) SR podalo vo štvrtok na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, ku ktorým malo prísť pri rekonštrukcii zariadenia v Novej Polianke v správe rezortnej akciovej spoločnosti Horezza.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na tlačovej konferencii. Strana SNS reagovala, že k údajom prezentovaným na tlačovej konferencii nemá žiadne informácie.

Ukradli pamiatkovo chránené skrine

Celkové náklady na rekonštrukciu rekreačného zariadenia podľa Naďa dosiahli vyše 5,8 milióna eur, pričom suma stále nie je konečná. Len na stavebných prácach malo podľa neho prísť k predraženiu „ďaleko vyše milióna eur“. Poukázal napríklad na „neodôvodnený“ dodatok zmluvy s dodávateľom i nevýhodnosť zmlúv pre Horezzu.

Viac ako dvojnásobok bežnej ceny mala štátna akciová spoločnosť zaplatiť aj za projekty k stavbe. „Máme vážne podozrenie, že boli fakturované nerealizované práce a použité iné materiály, ako boli fakturované,“ načrtol ďalej minister. Malo prísť tiež ku krádeži 83 z 200 pamiatkovo chránených skríň. Stavebný dozor podľa neho vykonávala firma, ktorá na to nemala oprávnenie.

Trestné oznámenie podalo preto ministerstvo pre podozrenia z trestných činov pri správe cudzieho majetku, sprenevery, pokútnictva a neoprávneného podnikania, krádeže a korupcie.

SNS: Je to pomsta za kritiku

Ako upozornil minister, zaoberajú sa aj ďalšími podozreniami týkajúcimi sa hospodárenia v spoločnosti Horezza. „Bolo potvrdených 23 konkrétnych nedostatkov v činnosti akciovej spoločnosti, pričom osem z tých nedostatkov bolo hodnotených ako vysoko rizikových vrátane porušenia právneho poriadku SR,“ priblížil zistenia vyplývajúce z komplexnej správy vnútorného auditu. Pochybenia sa týkajú napríklad medializovaného predaja pozemkov vo Vysokých Tatrách pod cenu, rozpredávania budov, ale aj kritických technologických zariadení.

 „K údajom, ktoré uvádzal pán minister na tlačovej konferencii, SNS nemá žiadne informácie,“ reagovala na trestné oznámenie SNS, ktorej nominant Peter Gajdoš rezort viedol v minulom volebnom období. Útoky ministra strana nechce komentovať.

„Čas ukáže, či pán Naď dokáže urobiť pre vojakov to, čo dokázal pán minister obrany Gajdoš. Jeho reakciu berieme ako pomstu za našu kritiku organizovania Globsec-u počas pandémie,“ dodali.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.