hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Sprava predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. FOTO TASR - Pavol Zachar

Náklady na testovanie Známe je prvé oficiálne číslo. Obce si na preplatenie pýtajú veľmi rozdielne sumy

Rámcové náklady na úkony, ktoré pri doterajších kolách plošného testovania na COVID-19 zabezpečovalo Ministerstvo obrany (MO) SR, sa pohybujú okolo čiastky neprevyšujúcej 30 miliónov eur.

V tejto hodnote však nie sú započítané náklady rezortu vnútra a samospráv. Pred rokovaním ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to uviedol šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Sú to priame náklady, ktoré má rezort obrany plus náklady na personál a zdravotníkov, ktorých zabezpečila armáda,“ vysvetlil minister.

Rozhodnutie o tom, ktorých samospráv sa bude týkať víkendové tretie kolo, by sa podľa neho nemalo meniť, definitívne však musí rozhodnúť ÚKŠ.

Obce si pýtajú od 0,60 po 3,50 eura za jedného otestovaného

V prípade preplatenia nákladov, po ktorých dôrazne volajú samosprávy, spolufinancujúce štátnu akciu, odkázal šéf rezortu obrany na primárnu kompetenciu ministerstva vnútra.

Priznal však, že v diskusii, ktorá sa týkala súm za jednotlivé samosprávy, sa ukázali rôzne čísla. „Pri niektorých samosprávach to vychádzalo na 0,60 eura za jedného testovaného, niekde na 3,50 eura. Tie čísla sú naozaj rozdielne a preto je náročné určiť, čo má byť a čo už nemá byť preplatené,“ povedal.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas príchodu na zasadnutie ústredného krízového štábu SR 16. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar

Otázka teraz podľa neho stojí tak, či sa zvolí spôsob preverovania jednotlivých položiek, alebo sa zvolí paušálna suma pre všetky samosprávy a proces vyplatenia tak bude rýchlejší.

Uistil, že rozumie nárokom samospráv, ktoré si na konci kalendárneho roka, keď uzatvárajú rozpočtový rok, žiadajú preplatiť mimoriadne náklady, s ktorými ich finančné plány nerátali.

„Uvedomujeme si to a zohľadňujeme to aj pri príprave ďalšej realizácie testovania,“ dodal minister obrany.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.