hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Robert Fico (Smer-SD) chce referendum o predčasných voľbách. FOTO TASR - Martin Baumann

Nespokojná opozícia Pre údajné porušovanie ľudských práv a ponižovanie chystá radikálne riešenie

Ak bude podpora verejnosti,  opozičný Smer-SD spustí zber podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico. Zároveň dodal, že má 26 podpisov na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde. Kabinet sa však podľa jeho slov nepodarí odvolať, preto je jedinou cestou referendum.

Smer-SD cíti podľa Fica u ľudí vlnu odporu voči premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) a vláde. Ak majú ľudia dosť ponižovania, nedemokratických metód či porušovania ľudských práv, Fico ich vyzval k podpore referenda. Pripomenul, že treba nielen podpísať petičné hárky, ale aby bolo referendum úspešné, musí sa ho zúčastniť vyše 50 percent ľudí a z nich má väčšina odpovedať pozitívne.

Pellegrini sa zatiaľ nepridal

Fico skonštatoval, že nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho odmietajú podpísať návrh na zvolanie schôdze na vyslovenie nedôvery kabinetu. Vo štvrtok (12. 11.) ich chce znova osloviť, aby sa k návrhu pridali.

Pripomína, že vláda nezvláda verejné financie ani opatrenia v boji proti pandémii. Schôdzu sa podľa Fica podarí zvolať. „Nikdy sa nám nepodarí na schôdzi NR SR ‚povaliť‘ vládu Igora Matoviča, lebo majú 95 poslancov,“ dodal v tejto súvislosti.

Stranu Hlas-sociálna demokracia, v ktorej poslanci okolo Pellegriniho pôsobia, doteraz nikto neoslovil so žiadosťou o podpísanie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, tvrdí hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Sme pripravení o tomto návrhu rokovať. Nech sa však už takýto návrh dostane na rokovanie NR SR akýmkoľvek spôsobom, všetci jedenásti poslanci strany Hlas-sociálna demokracia budú hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde,“ dodala.

SNS sa, naopak, pridá

Zámer referenda víta aj mimoparlamentná SNS. „Sme radi, že pán Fico si opravil svoj názor z leta, keď označil túto cestu za nemožnú. Smer-SD pochopil, že zbieranie podpisov v parlamente na odvolanie Matoviča je úplne zbytočné. Nikdy nezíska potrebný počet hlasov na odvolanie Matoviča. Jediná správna cesta je referendum,“ uviedla strana v stanovisku.

SNS zároveň vyzvala všetky demokratické opozičné strany na spoločný zber podpisov s tým, že je pripravená rozšíriť petičný výbor o jednotlivých zástupcov.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.