hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Žiaci prvého stupňa prichádzajú v sprievode rodičov do ZŠ Hroncova v Košiciach. FOTO TASR - František Iván

Nespokojní školskí odborári Výučba online má svoje výhody. Žiakom však chýba škola

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania.

Medzi ne patrí aj komplexný proces učenia a socializácie zameraný na žiaka s cieľom rozvoja jeho osobnosti. Školy sú nielen vzdelávacie inštitúcie, ale v odovzdávaní hodnôt a noriem je ich postavenie nenahraditeľné. TASR o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

„Všeobecne známe je, že ľudstvo sa stará o svoje prežitie a rozvoj zručností formou socializácie. Oddávna je v civilizácii tento proces spojený so školou, ktorá tu zohráva dôležitú úlohu vo vzťahu k formovaniu a vzdelávaniu novej generácie,“ poznamenal predseda OZPŠaV.

Ako dodali školskí odborári, forma dištančného vzdelávania vedie žiakov k samostatnosti, zodpovednosti, väčšej aktivite. Poukázali však na to, že v tejto forme chýba schopnosť komunikovať, spoločne pracovať, či riešiť problémy v živote. Žiakom chýba život v školskom či triednom kolektíve.

Osobný kontakt s učiteľom je dôležitý

„Upozorňujeme, že nie každý žiak je schopný si sám utvoriť svoj vlastný postoj. Pri dlhodobom neprezenčnom vzdelávaní existuje riziko, že pri rozdielnych postojoch a názoroch môže dôjsť k neistote žiaka. Tu práve zohráva najdôležitejšiu úlohu osobný kontakt s učiteľom,“ uviedol Ondek.

Ako dodal, pomáha žiakom pri začleňovaní sa do spoločnosti, učení sa základného sociálneho správania, kreovaní jeho názorov a postojov, získavaní zručností potrebných pre jeho orientáciu v živote, spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.

Vrátia sa možno pre Vianocami

Žiaci 2. stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a 1. stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Ústredný krízový štáb v pondelok (23. 11.) riešil aj otázku návratu detí do škôl. Zatiaľ k uvoľňovaniu nedochádza. Premiér Igor Matovič (OĽANO) avizoval návrh, ktorý by žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl mohol vrátiť do škôl na posledné dva týždne tohto roka. Podrobnosti zatiaľ premiér nespresnil.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.