hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO), predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie k protiepidemickým opatreniam v Bratislave 9. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Nová vlna opatrení Zatvorené školy, terasy aj obchody. Opatrenia vlády však v boji s koronou nechávajú ľuďom aj priestor na radosť

Na Slovensku sa od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa zároveň začnú školské prázdniny.

Opatrenie má platiť minimálne tri týždne. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom. „Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené,“ poznamenal. Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.

Uvoľňovanie opatrení bude riadiť COVID-automat

Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO). Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič.

Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch môže trvať o pár týždňov viac.

„Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu,“ priblížil predseda vlády.

Dodal, že „po špičkách“ sa budú potom môcť otvoriť aj interiéri reštaurácií s približne polovičnou kapacitou.
Matovič avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Kostoly, kiná a divadlá zostávajú otvorené

Mikas potvrdil, že kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Apeloval, aby dodržiavali nastavené opatrenia. V období zvýšeného záujmu veriacich o návštevu kostolov cez Vianoce avizoval, že hygienici budú hovoriť s predstaviteľmi cirkví a apelovať na nich, aby upravili opatrenia.

„Budeme komunikovať s náboženskou obcou a dôrazne ich požiadame, aby dokázali zabezpečiť dodržanie limitov, ktoré sú nastavené,“ povedal Mikas.

Naznačil, že možnosťou je zvýšiť počet bohoslužieb, ktoré budú môcť veriaci navštíviť. Kaderníctva či iné služby zadefinuje Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť na budúci týždeň v pondelok. Opatrenia budú vyzerať podobne ako počas tohtoročnej Veľkej noci, podotkol Mikas. Otvorené by tak mali byť lekárne, drogérie, potraviny, krmivá a základné služby ako benzínová pumpa či kľúčová služba.

„Zvolili sme pre ľudí v súčasnej situácii schodnejšiu cestu, keďže sú ľudia unavení z celej situácie, nervózni, bilancujú celý rok a asi by nebola najšťastnejšia cesta klásť im v tomto období veľké prekážky,“ hovorí hlavný hygienik.

Počas Vianoc môžeme ísť do hotela aj na lyžovačku – otestovaní

Ako spresnil hlavný hygienik Ján Mikas, chaty sa kontrolovať síce nedajú, ak však niekto bude chcieť ísť lyžovať, tam sa už bude musieť preukázať testom. Na otázku, ako to bude s lyžiarmi, ktorí si chcú dopriať týždňovú lyžovačku, Mikas odpovedal, že sa budú musieť každých 72 hodín tým pádom znovu otestovať.

Mobilné odberové miesta si budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri. Wellness v hoteloch bude musieť ostať naďalej zatvorený.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) zdôraznil, že toto opatrenie nie je len o Donovaloch. „Toto je o desiatkach vlekov a lanovkách, ktoré sú po celom Slovensku. Je to o stovkách hotelov, ktoré týmto spôsobom budú môcť naďalej fungovať podľa jasne stanovených pravidiel,“ dodal Doležal s tým, že turizmus je pre krajinu dôležitý, pretože má multiplikačný efekt.

Mikas v stredu ozrejmil, že návštevníci stredísk nad 10 rokov budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch.

„Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,“ dodal Mikas. Ako poznamenal, epidemiológovia zároveň neodporúčajú navštevovať bufety v lyžiarskych strediskách.

Na hraniciach s voľnejším režimom

Súčasťou sprísňovania pandemických opatrení nebude tvrdší režim  na hraniciach, resp. obmedzenie pohybu ľudí, ktorí budú zo zahraničia cestovať na Slovensko. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), argumentujúc vyrovnávaním epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Dôvodom podľa Matoviča je, že sme si na Slovensku „prejedli vlastný úspech“ a nedokázali udržať náskok získaný po plošnom testovaní. „Miesto toho, aby sme to rúbali a rúbali, mali dnes raj na zemi a najlepšiu situáciu v Európe, tak sme začali spochybňovať plošné testovania a dostali sme sa tam, kde sme,“ povedal.

„U nás sa situácia zhoršuje, v druhých krajinách zlepšuje, nevidím dôvod teraz brániť alebo obmedzovať napríklad pricházajúcim z Českej republiky,“ povedal premiér. Myslí si, že ak bude Slovensko pokračovať v „horšej ceste“, Česká republika ho v horizonte niekoľkých týždňov môže predbehnúť a dospieť k lepšej epidemiologickej situácii.

Plán protiepidemických opatrení

od 11. 12. – zatvorenie terás reštaurácií – jedlo so sebou ostáva zachované
od 14. 12. – sprísnenie podmienok prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek – vyžadovať sa bude test nie starší ako 72 hodín
od 21. 12. – školské prázdniny a zatvorenie obchodov (okrem nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb)
– opatrenie platné minimálne tri týždne (do 10. 1. 2021)
od 28.12. – pravidelné testovanie zamestnancov v podnikoch – nad 500 zamestnancov

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.