hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Prijímanie v čase pandémie koronavírusu. FOTO - aktuality.sk

Nové pravidlá pre bohoslužby Kapacita v kostoloch je menšia. Cirkev povzbudzuje k online účasti

V kostoloch môžu ľudia sedieť v každom druhom rade s rozostupom medzi sebou.

Počas konania bohoslužieb sa od soboty musí obmedziť kapacita v kostoloch. Ľudia môžu sedieť len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.ň

Bohoslužby sa môžu organizovať stále iba pre sediacich účastníkov.

„Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky. Pri prijímaní „pod obojím“ striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku,“ uvádza ÚVZ SR.

Zároveň sa od soboty zakazujú všetky hromadné podujatia, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi. Z vyhlášky ÚVZ vyplýva, že nebudú povolené ani divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Ostatné výnimky (podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné) ostávajú v platnosti.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci svojho územného obvodu nariadiť aj prísnejšie opatrenia, ak si to epidemiologická situácia vyžiada.

Cirkev nabáda veriacich k online účasti na sv. omšiach

„Tam kde je to ešte možné, budú zvýšené počty svätých omší, a tam kde to technické podmienky umožňujú, a zvlášť tam, kde je už slávenie bohoslužieb za účasti verejnosti nemožné, budú sväté omše vysielané v priamych prenosoch aj prostredníctvom elektronických médií a kanálov.

Je preto potrebné sledovať web stránky a profily farností na sociálnych sieťach, či vývesky pri kostoloch, kde budú zverejnené aktuálne informácie a linky na živé vysielanie. Prosíme všetkých technicky zdatnejších, aby pomohli s naladením vysielania aj pre starších a nevládnych, alebo osamotených ľudí, aby mali všetci umožnené sledovanie sviatočných bohoslužieb aspoň prostredníctvom elektronických médií.

Vyzývame našich veriacich, aby využili možnosť sledovania sviatočných, či každodenných bohoslužieb aj prostredníctvom vysielania RTVS na rozhlasových vlnách alebo televíznych kanáloch, či katolíckych elektronických médií ako sú TV LUX, Rádio LUMEN, či Rádio Mária. Program ich vysielania bohoslužieb počas sviatkov, ako aj v ďalšom období bude zverejnený aj na našich stránkach v krátkom čase,“ píše na svojej webstránke napríklad Biskuptvo Nitra.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.