hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke nový generálny prokurátor Maroš Žilinka počas svojho vymenovania prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 10. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Nový generálny prokurátor Prokuratúra nebude chrániť vyvolených. Takto zatočí s nečestnými kolegami

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka chce z prokuratúry otvorenú inštitúciu, ktorá nebude chrániť len vyvolených, ale postaví sa za všetkých slušných občanov.

Deklaruje, že ako lev bude postupovať voči tým prokurátorom, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú. Ešte vo štvrtok sa chce stretnúť s aktuálnym vedením Generálnej prokuratúry SR. Ako prvý krok avizuje určenie si svojich námestníkov a spustenie organizačných zmien na prokuratúre. Žilinka to vyhlásil po vymenovaní do funkcie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Bojovať chce ako lev

„Ujímam sa funkcie generálneho prokurátora v orgáne, o ktorom som presvedčený, že môže byť budovaný ako dôveryhodná inštitúcia, ktorá vždy bude stáť na strane zákona, spravodlivosti a ochrany verejného záujmu. Orgánu, ktorý nebude vzbudzovať pochybnosti o tom, či sú tu rovní a rovnejší,“ povedal.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Budovať chce prokuratúru ako transparentnú inštitúciu. Tvrdí, že prokurátorov, ktorí budú striktne bdieť nad dodržiavaním zákonnosti a vykonávať si svoje povinnosti svedomito, bude chrániť ako lev. „Tých, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú, aj voči ním budem postupovať ako lev,“ poznamenal Žilinka.

Organizačné zmeny, ktoré plánuje spustiť na Generálnej prokuratúre SR, majú podľa Žilinku prispieť k zjednoteniu trestnej politiky, zefektívneniu činnosti prokuratúry i efektívnejšiemu využitiu potenciálu jednotlivých prokurátorov. V krátkej dobe plánuje zmeny aj na Úrade špeciálnej prokuratúry. Boj proti korupcii, nečestnému konaniu, zneužívaniu moci a závažnej ekonomickej kriminalite budú patriť podľa jeho slov k prioritám.

Herec M. Gučík mal lobovať v prospech Žilinku

Na margo jeho stretnutia s predsedom SaS Richardom Sulíkom, o ktoré mal vicepremiéra požiadať podnikateľ Michal Gučík, Žilinka uviedol, že nikdy u žiadneho poslanca koalície alebo opozície neloboval za podporu. Ako tvrdí, na Sulíka nemal kontakt, preto stretnutie zabezpečoval Gučík, no nie s cieľom lobovania.

„Gučík nežiadal, aby SaS hlasovala či nehlasovala za mňa pri voľbe,“ uviedol nový generálny prokurátor. Stretnutie so Sulíkom bolo podľa jeho slov krátke, prezentoval mu len víziu ďalšieho rozvoja prokuratúry a oznámil mu, že bude kandidovať. Žilinka podotkol, že s Gučíkom, ktorého označil za priateľa, sa už nestretáva. „Aj sám Gučík ma o to požiadal, lebo mi nechce ubližovať,“ skonštatoval Žilinka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa krátko pred vymenovaním stretla so Žilinkom. Medializované informácie vysvetlil a hlava štátu jeho vysvetlenie považovala za dostatočné, preto sa rozhodla pristúpiť k menovaniu, tlmočil stanovisko hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.