hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Pandémia na Slovensku Čakáme už na dva druhy vakcíny. Vieme, koľkých zaočkujú v januári

Súčasná situácia v súvislosti s novým koronavírusom je veľmi vážna, uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Zároveň opakovane apeloval, aby občania striktne dodržiavali zákaz vychádzania a navrhnuté protiepidemické opatrenia. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Základom je nedostať sa do úzkeho kontaktu s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Od zodpovednosti ľudí bude záležať účinnosť súčasného lockdownu, kedy bude možné uvoľniť súčasné opatrenia,“ skonštatoval, pričom podotkol, že si spoločnosť už nemôže dovoliť byť nezodpovedná, keďže situácia v nemocniciach je „veľmi vážna“.

Poukázal na to, že medzi obeťami ochorenia COVID-19 sa nachádzajú už aj zdravotníci.

Do konca januára príde viac ako 200-tisíc vakcín

Rýchlosť očkovania proti novému koronavírusu bude podľa Krajčiho na Slovensku závisieť od dostupnosti vakcín na jeho území.

Šéf rezortu zdravotníctva avizoval, že od štvrtka (7. 1.) sa bude očkovať zdravotnícky personál vo viac ako 50 nemocniciach. „Hneď ako prejdú nemocnice pilotnou fázou očkovania, stanú sa z nich vakcinačné centrá s objednávkovým systémom,“ uviedol s tým, že centrá majú fungovať v každom okrese.

Ako ďalej priblížil, počas januára má na Slovensko postupne prísť 208.000 dávok vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Krajčí predpokladá aj dovoz 12.000 pilotných dávok od firmy Moderna. „Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita,“ dodal.

Polícia bude v teréne viditeľnejšia

Na dodržiavanie opatrení bude v teréne od stredy (6.1.) dohliadať viac policajtov. Zvýšený výkon služby sa týka dopravnej, poriadkovej aj železničnej polície na celom Slovensku.

Policajti budú vykonávať intenzívne náhodné kontroly najmä na hlavných cestných ťahoch, na hraniciach okresov, na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, či železničných staniciach a vo vlakoch.

„Vyzývame občanov, aby dodržiavali aktuálne protipandemické opatrenia a zostali doma. Ak je nevyhnutné odchádzať z domu napríklad do zamestnania, treba si zabezpečiť potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný hodnoverný dokument, ktorým vedia preukázať nutnosť svojej cesty,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

Dodala, že policajti budú aj naďalej kontrolovať dodržiavanie aktuálnych epidemiologických opatrení a vydaných vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

„V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur,“ priblížila.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.