hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Farár dáva popol na čelo učiteľke na základnej škole, ktorá sedí v aute pred Episkopálnym kostolom St. Marks v rámci drive through podujatia počas Popolcovej stredy v americkom meste Fort Lauderdale na Floride 17. februára 2021. FOTO TASR/AP First grade teacher Heather Pequignot receives ashes from Father Johan Johnson, Wednesday, Feb. 17, 2021, during Ashe Wednesday, at St. Marks Episcopal Church and School in Fort Lauderdale. The church offered drive-up ashes with a cotton swab to observe COVID-19 protocols. (Joe Cavaretta/South Florida Sun-Sentinel via AP)

Popolcová streda Začína pôst. Čas pokánia, prehĺbenia viery aj pomoci blížnym

Slovenská katolícka charita na Popolcovú stredu otvára kampaň Pôstna krabička.

Na Popolcovú stredu, ktorá tento rok pripadá na 17. februára, otvára Slovenská katolícka charita (SKCH) desiaty ročník kampane Pôstna krabička. Jej symbolom je skladacia papierová krabička, tento rok s tvárou rwandskej školáčky Honorine, a jej významom odkaz, že pôstne obdobie môžu ľudia prežiť nielen odpustením si jedla, ale aj v prejavoch konkrétnej solidarity s núdznymi. TASR o tom informovala vedúca sekcie medzinárodnej spolupráce SKCH Daniela Petrášová.

„Štedrosť Slovákov umožnila SKCH založiť Centrum pre HIV pozitívne deti na severe Ugandy, jednej z najchudobnejších krajín v Afrike. Za ostatné roky k centru pribudli komunitná škôlka, remeselné dielne a rozsiahly sociálny program podpory detí prostredníctvom Adopcie na diaľku,“ priblížil generálny sekretár SKCH Erich Hulman. V Rwande zas vybudovali kultúrne centrum pre deti z chudobných rodín.

Krabičky nájdete v kostoloch alebo na internete

Počas roka chce SKCH pokračovať v zlepšovaní kvality vzdelávania v materských školách, ktoré prevádzkuje v Ugande aj Rwande, aby čo najviac detí z veľmi chudobných rodín získalo predškolské vzdelanie a základ na úspech po nástupe do školy. Tiež plánuje rozšíriť učňovské dielne. Záujem je o kurzy murárstva, počítačových zručností či kurzy pre kuchárov a čašníkov.

Obálky, v ktorých nájdu záujemcovia papierovú krabičku na zloženie, brožúru s informáciami o podporovaných projektoch i svedectvami partnerov o význame práce SKCH na africkom kontinente, si môžu vyzdvihnúť v predsieňach kostolov alebo požiadať o zaslanie na www.postnakrabicka.sk.

Popolcovou stredou začína 40-dňové obdobie pôstu

Popolcovou stredou, sa pre veriacich kresťanov začína 40-dňové obdobie pôstu. Počas neho sa veriaci duchovne pripravujú na najväčší sviatok kresťanského cirkevného roka – Veľkú noc. Veľký pôst sa začína pre rímskokatolícku aj evanjelickú cirkev.

V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda spojená s prísnym pôstom a zdržiavaním sa mäsitého pokrmu. Aj podľa ľudových tradícií konzumácia bezmäsitých jedál v tento deň mala zabezpečiť úžitok v hospodárstve. Bývalo zvykom jesť cestoviny či pirohy.

Hlavným zmyslom Popolcovej stredy je pripomenúť ľuďom dôležitosť pokánia, prehĺbenia viery v Boha a lásky k blížnym. Mimo pandémie je súčasťou liturgie v katolíckych kostoloch v tento deň posvätenie popola.

Následne kňazi a diakoni robia znak kríža popolom na čelá veriacich so slovami: „Pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš“, alebo: „Kajajte sa a verte v evanjelium“. Popol má pripomenúť človeku jeho pôvod zo zeme i skutočnosť, že sa do zeme vráti. Popol je aj symbolom očistenia a budúceho zmŕtvychvstania.

Obrady Popolcovej stredy sú viac ako tisíc rokov staré

Obrad sypania si popola na hlavu v prvý deň pôstu sa praktizoval v cirkvi už od 8. storočia. Pôvodne to bol obrad vyhradený len pre veľkých a verejných hriešnikov, ktorí v ten deň začínali svoju cestu pokánia. Vstupovali do chrámu bosí, zaodetí vrecovinou a sypali si na hlavu popol.

Neskôr podobným spôsobom začínali svoje pokánie nielen verejní kajúcnici, ale aj ostatní veriaci a sypanie si popola na hlavu sa stalo všeobecným symbolom rozhodnutia nastúpiť na cestu pokánia.

V roku 1091 koncil v Benevente zaviedol tento obrad pre celú cirkev, pričom sypanie si popola na hlavu sa nahradilo značením kríža popolom na čelo.

Pôstne obdobie v rímskokatolíckej cirkvi trvá od Popolcovej stredy do Veľkonočnej nedele, v tomto roku pripadla na 4. apríla.

V gréckokatolíckej cirkvi sa začal Veľký pôst (Svätá Štyridsiatnica) pred Veľkou nocou (Paschou) v pondelok 15. februára.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.