hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania NR SR. FOTO TASR - Jakub Kotian

Potratová legislatíva Poslanci hlasovali o sprísnení potratov. Pozmeňovacie návrhy prichádzali do poslednej chvíle

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej.

Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO).

Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Hlasovaním o novele poslanci zároveň ukončili prvý rokovací deň 16. schôdze NRSR.

Záborská chcela novelou upraviť sociálne opatrenia, napríklad zaviesť príplatok pri narodení dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím vo výške 3170,14 eura. Príspevok pri narodení dieťaťa navrhovala rozdeliť na dve časti, prvú by žena dostala už počas tehotenstva. Predĺžiť chcela aj lehotu na rozmyslenie pre ženu pred vykonaním potratu.

Poslanci odmietli aj pozmeňujúci návrh predsedníčky zdravotníckeho výboru NRSR Jany Bittó Cigánikovej (SaS), ktorá chcela dať do zákona možnosť medikamentózneho vykonania potratu, teda tzv. potratovú tabletku. Navrhovala tiež vyplácanie nemocenského pre ženy, ktoré požiadajú o utajovaný pôrod.

Záborská predloží novelu opäť

Záborská na sociálnej sieti uviedla, že o šesť mesiacov podá do parlamentu tento návrh opäť. „Úprimne ma mrzí, že pár hlasov nateraz znemožnilo realizovať naozaj dobré a prospešné opatrenia na pomoc tým tehotným ženám, ktoré si samy nevedia v zložitej situácii rady, potrebujú ju a stoja o ňu. Naopak, ďakujem všetkým kolegom, ktorí nášmu zákonu dali zelenú. Je to pre nás signál, že ideme cestou, po ktorej treba kráčať ďalej,“ priblížila Záborská v stanovisku.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš skonštatoval, že poslanci od začiatku hlasovali slobodne. „Keďže parlament je rozložený tak, ako je rozložený, tak to v tejto chvíli neprešlo,“ dodal.

Bittó Cigániková po hlasovaní skonštatovala, že práva žien neboli „našťastie“ obmedzené.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.