hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Srdce počas transplantácie. Ilustračná snímka. Repro - TASR.

Prelomová operácia Telemedicína boduje aj u nás. Srdce dokážeme ovládať cez smartfón

 V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave implantovali prvým pacientom v SR defibrilátor s bluetooth komunikáciou.

Pacientom tak možno rytmus srdca a funkciu prístroja monitorovať na diaľku cez smartfón. V regióne strednej a východnej Európy je Slovensko jednou z prvých krajín, ktoré inováciu pre pacientov zavádzajú. Prvé implantácie zrealizoval tím Roberta Hatalu z oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH.

Telemedicína sa podľa jeho slov stáva doslova strategickým sektorom zdravotníctva, pretože umožňuje realizovať „virtuálnu“ kontrolu pacienta na diaľku. Zároveň však pripomenul, že lavína digitálnych informácií od pacientov automaticky kvalitu starostlivosti nezlepší. „Treba vytvoriť najmä personálne podmienky na ich kompetentnú interpretáciu. Telemedicína šetrí náklady, no je náročná na čas zdravotníkov a lekárov-špecialistov, ktorých je nielen na Slovensku nedostatok,“ upozornil Hatala.

Dodáva, že v krajinách, kde je telemedicína rozvinutejšia, je takáto práca aj adekvátne ocenená.

Defibrilátor slúži na prevenciu náhlej srdcovej smrti u pacientov s vysokým rizikom arytmie alebo už prekonanou potenciálne fatálnou srdcovou arytmiou, ktorú nie je možné riešiť inou liečebnou metódou.

„Detailná analýza efektívnosti defibrilátorov implantovaných na NÚSCH v Bratislave potvrdzuje, že pri správnom využití je táto liečba vysoko efektívna. Život mladého pacienta môže predĺžiť o desiatky rokov, viacerí pacienti sa vďaka tejto liečbe dožijú transplantácie,“ vysvetlil Hatala.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.